23 Haziran 2018

İbrahim Şener SAK11 Temmuz 2016 , Pazartesi

İbrahim Şener SAK

Sakarya’nın geleceği tarımda mı, sanayide mi?

Bir Ramazan Ayını ve bayramını geride bıraktık. Acıyla tatlısıyla. Ramazan Aynını en acı yanı son bir haftasında ilimize düşen şehit ateşi oldu. Önce Samet Şare, ardından Yunus Aktaş’ı dualarla ve gözyaşları ile son yolculuklarına uğurladık.

Bu acıları bir an önce bitmesi dualarıyla ile gelelim asıl konumuza. 

Geçtiğimiz hafta dikkatimi çeken iki konu vardı. Bunlardan biri Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul’un yaptığı açıklama. SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul açıklamasında şu ifadeleri kullanmış, “Sakarya’da tertipli ve düzenli büyümeyi hedef aldık. Bu hedeflerimizin içinde en önemlisi organize sanayi bölgeleriydi. Şu an 5. Organize Sanayi Bölgemize (OSB) tüm hızıyla yatırımlarımız devam ediyor.

Önümüzdeki 2023 hedeflerimizde tertipli, düzenli, katma değeri yüksek nitelikli istihdam ve nitelikli ürün yapabilme adına bu hedefler çerçevesinde bizde aynı vizyonda Sakarya olarak birlik ve beraberliği sağlamak adına, Sakarya’mızın değerlerine de önem verecek şekilde çalışmalarımız gayretle devam ediyor. Şu an 5. OSB faaliyete geçti. Bundan sonra tamamlamaya çalıştığımız 4 tane daha OSB’miz var.” 

İş dünyası için sevindiren bir açıklama. Sayın Kösemusul yaptığı açıklamanın devamında çevre konusunda da hassas davrandıkları belirtmiş…

Ki ben bu konuda hala emin değilim…

Gelelim benim üzerinde durduğum hususa.  

İnternet üzerinde ilimizin ekonomik faaliyetleri hakkında bir araştırma yaptıklarını şu bilgiler önünüze çıkıyor: “Sebze üretimi bol ve çeşitlidir. İstanbul’un sebze ihtiyacının çoğunu bu bölge karşılar. Yazlık, kışlık ve turfanda sebzeleri çoktur. Meyve de bol ve çeşitlidir. Başlıcaları; elma, armut, ayva, erik, kiraz, şeftali, ceviz, fındık, kestâne, çilek, üzümdür. Sapanca’da meyvecilik Geyve’de bağcılık ileridir. Sakarya ili Türkiye tarımında önemli bir yere sâhiptir. 

Aşağı Sakarya Havzası bol yağmur alır. Ormanlar bakımından zengin olduğundan bu su depolanır ve akarsular düzenli beslenir. Ortalama su hacmi 4 milyar m3tür. Sakarya havzasında 2 milyon 75 bin hektarlık ovalık alanın, 1 milyon 671 bin 600 hektarı sulanabilir özelliktedir. Şekerpancarında verim yüksektir. 

Hayvancılık: Sakarya ili hayvancılık bakımından da oldukça zengindir. Mer’aların azalmasıyla koyun ve keçi miktarı azalmış, fakat sığır sayısı artmıştır. 200 köyde ipekböcekçiliği yapılır. Bu bölgede dut ağacı boldur. Koza yetiştiriciliği Akyazı, Geyve ve Kayalar bölgesinde ikinci bir gelir kaynağıdır.”

Yukarıda yazdığım iki bilginin ışığında, bir değerlendirme yapmak gerekiyor. Uzun vadede konuyu değerlendirdiğimiz, önümüzdeki yıllarda tarım ve gıda konusunda dünya bir daralmanın eşiğine girecek. Tarım ürünlerinin değeri, daha da artacak. Gıda ve tarımsal ürünler , dünyada petrolü, teknolojiyi, bugün değerli olarak bildiğimiz  ne varsa geride bırakacak. 

Şuan gelecek ile ilgili yapılan tüm TV programları, bilimsel çalışmalar, ekonomistler vb. bu gibi konuda oldukça iddialı.  

Öte yandan dünyanın gelişmiş ülkeleri ve ülkemizde bu güne kadar kirli, çevreye zarar veren, tarım alanlarını daraltan sanayileri ve işletmeleri bağrında bulunduran iller, bu işletmeleri uzaklaştırırken biz neden, Sakarya’nın verimli tarım arazilerini heba ediyoruz anlamış değilim. 

Sakarya olarak valilik, yerel yönetimler, SATSO, STB, Ziraat Odası ve diğer ilgili kurumlar bir araya gelerek yol haritamızı kesin çizgileriyle belirlemek zorundayız?

Sanayi-tarımmı?


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 2 Ağustos 2016 , Salı

NURİ

hiç sulama yapmadan 8-10ton şeker pancarı,1500kg mısır,700kg buğday çeşit çeşit sebze ve meyve yetişen sakarya ovası gibi ova yeryüzünde çok azdır.orta anadolu da buğday dahi sulanmaktadır.derin profilli böyle verimli toprakları yok edersek,açlık kapıda demektir.sanayi ve teknolojide ne kadar ileri gidersek gidelim.aş ekmek yemek zorundayız hemde günde 3 defa.beton ve makina parçası karnımızı doyurmayabilir.zaman zaman yaşanan dünyadaki ekonomik krizler kendi yiyeceğimizi ürettiğimizden ülkemizi fazla etkilimediğini gözardı etmemeliyiz.

Tarih : 1 Ağustos 2016 , Pazartesi

Ali ÇAKIR

Kutlarım önemli bir konuya değinmişsiniz.Yazdığınız makaleyi bu kentin yöneticileri mutlaka okumalı ve buna yönelik projeler geliştirmeliler...

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA