21 Haziran 2018

Şerif SARI19 Ekim 2016 , Çarşamba

Şerif SARI

Sakarya ve Düzce 


Sakarya’nın en kuzeyinde yaşadığım için Düzce kamuoyunu ve bir nebzede olsa Düzce siyasetini, milletvekillerinin seçilmiş oldukları seçim bölgeleri için yaptıkları ve yapmayı planladıkları çalışmaları yakinen izlemeye çalışıyorum.
İlimizin kuzey ilçeleriyle benzer özelikler taşıyan Düzce’nin turistik ilçesi Akçakoca ilçesinde siyasetçilerin gündemlerini, yapmış ve yapmayı planladıkları çalışmaları izlemeye ve Sakarya’nın turistik ilçeleri olarak bilinen, “Akçakoca’yla kumsalları hariç benzer özelikler taşıyan Kocaali ve Karasu ilçelerimizde yapılan ve yapılmayanlarla” ilgili mukayese etmeye çalışıyorum. 

Yıllardır Sakarya’da ve Kocaali’de çeşitli platformlarda yetkililer nezdinde turizmin geliştirtmesi, dolaysıyla il turizminin çeşitlendirilmesiyle ilgili bilgimiz dahilinde önerilerde bulunuyoruz.
İlin turizminin çeşitlendirilmesi ve tüm bölgelere yayılması adına önerilerimizden bir kaçını bir önceki valimiz Mustafa Büyük beyin ilin kuzey kapısı olan Kocaali ilçesini ziyaretinde yapılan toplantıda ifade etmiştim.
Önerilerimizin bir kaçı şunlardı; İlin kuzeyden, Karadeniz sahilinden tek girişi Kocaali Caferiye Köyümüzün (o zaman köy statüsündeydi) sınır boyunca akan Melen Çayının Sakarya tarafında bir plan dahilinde düzenlemeler yapılmasını örnekleriyle birlikte ifade etmiştim. 
Sayın valiye, özel idarenin ve hazinenin tasarrufunda olan alan için Karasu Yenimahalle örneğinde olduğu gibi, bir bölge planlama yapılarak “Deniz ürünlerinin sunulduğu restoranların işletmeye alınmasını,  işyerlerin çevre düzenlemesi yapılarak dileyen işletmecilere kiraya verilmesini önermiştim.
Bu önerimin iki nedeni vardı.
1’ci nedeni ilin 2. giriş kapısından biri olan, kuzeyden girişinin bir ile yakışmadığını, bir ile yakışır bir düzenlemeyle “ilimize gelen misafirlerin Sakarya’ya geldiğini daha ilk girişte hissetmesi gerektiği, ilk izlenimin her zaman önemli” olduğu içindi.
Ayrıca bu ilin turizm bölgesi dendiğinde akla gelen “Sakarya’nın kuzeyindeki Karadeniz’e kıyısı olan ilçeler Kocaali, Karasu ve Kaynarca ilçelerinin kuzeyden ilk girişi olması da bu bölgenin bir an önce düzenlenmesi ve bu tür düzenlemelerinin Türkiye’nin diğer turizm bölgelerinin tanırlılığına katkısı olduğu göz önüne alındığında,  bölgemizin bilinirliği ve tanınırlığı için önemlidir. 

2’ci nedende, bu bölgenin Karadeniz ve Melen Çayının buluştuğu, yada kavuştuğu bir bölge olması nedeniyle, aynı Karasu ilçemizin Yenimahalle bölgesinde olduğu gibi bir düzenlenme yapılması halinde “bölgeye has mimarisiyle yapılmış, çevre düzenlemeleri bitirilmiş, balık restoranlarıyla karşılanması ilimizin gastronomi zenginliği, tanıtımı bakımından Sakarya’nın kuzey bölgesine” etkisinin büyük olacağıdır.     
O zaman Büyükşehir Belediyesi yasası tüm ili kapsamadığı için valiliğin tasarrufunda olan bu alanla ilgili önerimizi Sayın Vali Mustafa Büyük ilgiyle izlemiş ve İl Turizm Müdürü Sayın Hüseyin Yorulmaz’a notları almasını ve bu konuyla ilgili bir çalışma yapılmasını istemişti.
Ancak aradan geçen süre içindei çalışmanın akıbeti hakkında bir bilgimiz olmadığı gibi Sakarya’nın kuzeyinden ilimize girişte “yol hariç” olduğu gibi duruyor.

Düzce ve ilçesi Akçakoca boş durmuyor!

Sakarya’nın aksine Düzce ilinin milletvekilleri ve yerel yöneticileri bu anlamda bölgede turizm adına var olan çalışmalarını daha da geliştirerek, ilin batısından, “Sakarya yönünden gelecek misafirleri için ve bölgenin görsel gelişimi ve ekonomik kalkınması için Melen çayı ve Akçakoca melen ağzı köyüyle ilgili önemli bir çalışmalara imza atmak” üzereler.
Geçtiğimiz hafta sonu Akçakoca yerel yöneticileriyle birlikte Düzce milletvekili Melen Çayının Düzce turizm mastır planı içinde yer almasıyla ilgili uzman bir heyetle incelemelerde bulunması, yerel yöneticilerle fikir alışverişinde bulunması bizim idarecilere ne hatırlatır acaba?
Düzceli seçilmiş ve atanmış idareciler Melen Çayının denize döküldüğü alandan, Kocaali Kozluk mahallesine kadar olan mesafeyi değerlendirilmiyor olması bölge turizmi için önemli bir kayıp olarak görmüşler ve yaşanan kaybı önlemek için kolları sıvamışlar.

Düzceli yöneticiler üzerlerine düşeni yapıyor!.

Melen çayının içlerine doğru 8 km’lik uzunluğunda bir alanın her türlü alt yapısı bitirtmiş olarak turizme kazandırmak için harekete geçmişler.
Hedefledikleri bölge turizmi ve turizmin çeşitliği için hayati önemde olduğu kesin.
Zira mastır planlarında, Melen Çayında gezi teknelerinin ve diğer aktivitelerin rahatça yapılabileceği alt yapı düzenlemeleri hayata geçirecekleri şekilde planlıyorlar..
Düzceli yetkililerin, Kocaali Caferye Mahallemizle aynı özelikleri barındıran, Akçakoca Melen ağzı köyünün ve Akçakoca’nın turizm çeşitliliğini artırmak için düşüncelerini hayata geçirmek için işe Melen Çayını temizlemekle başlayacaklarını kamuoyuyla paylaşmaları “Sakarya milletvekillerine ve   Büyükşehir yetkililerine ne hatırlatır” bilemiyorum?. 

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA