20 Nisan 2018

Cihan ERSÖZ5 Aralık 2016 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Şeytan ve pabuç!

Karasu Belediyesi’nin Aralık 2016 meclisi…

   Beş maddelik gündemin son iki sırasına, denize sıfır dört mahalleyle ilgili imar çalışması konulmuş.

   Mahalleler; Camitepe, Denizköy, Küçük Karasu ve Kuyumculu…

   Hepsinde ranta açılmayı bekleyen ve iştah kabartan dekarlarca arazi…

   Başkan  4. maddeyi okuttuktan sonra söz almak isteyen olup olmadığını sorup yarım nefes aralığını bile beklemeden oylamaya geçiyor. 

   Tam bu sırada AKP Meclis Grup Başkanı’nın müdahalesi geliyor: “Bizim 5 binlik nazım plan yapma yetkimiz yok!”

   İki madde komisyona havale ediliyor.

   25 kişiden oluşan Karasu Belediye Meclisi’nin 19’u AKP’li. İktidar Grubu her meclis öncesinde toplanıp gündemdeki maddeleri gözden geçiriyor ve birlikte hareket edilmesi amacıyla kararlar alıyor.

   Belediye Başkanı’nın hazırladığı meclis gündeminin o iki maddesi de muhtemelen grup toplantısında görüşülüyor. Ve yine muhtemeldir ki bu maddelerle Meclis’ten talep edilen yetkinin yasaya aykırı olduğu da dile getiriliyor.

   AKP Grubu’nda Büyükşehir ve alt belediyelerin görev ve yetkilerini ezberlemiş üyeler var. Bu maddelerin gündeme alınmasının skandal olduğunu bal gibi biliyorlar.

   Buna rağmen oylamaya geçilene kadar hiçbir itiraz duyulmuyor.

   Çünkü AKP Meclis Grubu’nun yarıdan fazlası Başkan’la köprüleri atmış!

   Dile getirilmese bile, son atanan Başkan Yardımcısı’nın MHP kökenli olması mesafeyi iyice açmış.

   Meclis’ten istenen ne?  Dört mahallenin sahil kesimindeki arazilerinde 1/5000 binlik nazım imar planları ile 1/1000’lik uygulama imar planlarını yapma kararı...

   Halbuki, Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun Büyükşehir Belediyelerinin görev ve yetkilerini içeren 7. madde -b- bendi açık: “Büyükşehir belediye sınırları içinde 1/5.000’lik ile 1/25.000’lik  arasındaki her ölçekte nazım imar plânını yapmak, yaptırmak ve onaylayarak uygulamak Büyükşehir Belediyesi’nin görevleri arasında…”

   Yani; alt belediyeler sadece 1/1000’lik uygulama imar planını yapabilir. O planı onama yetkisi de (dilerse değiştirerek) yine Büyükşehir Meclisi’nin!

   Karasu Belediyesi’nin mantığı şu: “Tamam; yetki Büyükşehir’in ama yasada bu işi alt belediyeler yapamaz şeklinde bir madde yok!”

   Şeytana pabucu ters giydirecek bir mantık!

   Çok değil üç ay öncesi... Karasu Belediye Meclisi Eylül toplantısında şöyle bir karar alıyor:

   “Büyükşehir tarafından çalışılan Karasu ilçe merkezine ait 1/5000 ölçekli nazım imar planı revizyonu çalışması onama safhasında. Her iki planın uyumu için 1/1000 ölçekli uygulama imar planı yapma yetkisini de Büyükşehir Meclisi’ne devredelim.”

   Teklif oybirliği ile kabul ediliyor.

   Eylül ayında yetkili olduğun uygulama imar planı yapımını Büyükşehir’e veriyorsun…

   Üç ay sonra alt belediye olarak yasanın vermediği yetkiyi kullanmak üzere meclisinden yetki istiyorsun!

   Son bir bilgi… 

   Karasu merkezi sahil bölgesini kapsayan revizyon imar planı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca onaylanmış değil. Ama bu alana yıllardır çatır çatır inşaat ruhsatı veriliyor. İki bakanlık müfettişi bir aydır bunu soruşturuyor.

   Siz bu defonuza rağmen yasanın izin vermediği bir yetkinin peşindesiniz!

 

  Bu işte bir çapanoğlu var da çözebilene aşk olsun!

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA