18 Haziran 2018

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ23 Eylül 2016 , Cuma

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Sosyal medya suçları

Akıllı telefonu olmayan kalmadı. Artık 7'den 70'e mobil telefonlarımızla iş görüyoruz. Hesap yapıyor,iletişime geçiyor, telefonlardan elektronik postalarımızı kontrol ediyor,görüntü gönderiyor, yazışıyor, hatta ve hatta suç işliyoruz. Nasıl mı?
Telefon aracılığıyla iletişim kurduğumuz kişilere karşı hakaret ve tehditlerde bulunup iftira attığımızda yüz yüze olmadığımız için suç olmadığı sanılıyor olabilir. Unutulan nokta  ise hakaret suçunun serbest hareketli bir suç olup sözle, yazıyla, görüntülü bir iletiyle işlenmesinin mümkün olması.
Bu durumdan muzdarip olan çok kişi var. İnternet ortamında paylaşılan profil resimlerinin izinsiz kullanımı, aynı adla ve resminizin kullanılmasıyla açılan sahte hesaplar,kavgalar sırasında yüz yüze söylenemeyecek, söylense unutulacak sözlerin yazılı şekilde gönderimi,neler neler ... Bazen önemsiz gibi dursa da sinek küçük ama mide bulandırıyor.
Bu konularda işlenen suçlarda yargıya taşınmış çok örnek var. Bu yazı da içimizde var olan klavye delikanlısını bir nebze bastırabilmek, belki daha kötü sonuçları olmadan sinirlerimize hakim olabilmeyi sağlama konusunda bize biraz yardımcı olabilir.
Örneğin Kanunda Hakaret suçunun  yazı, söz veya görüntülü iletiyle işlenmesi halinde oluşacağı kabul edilmiştir. Sesli mesajlarla veya kısa mesajla işlenen, hakaret suçuna vücut veren yazıların savcılığa veya karakola başvurularak tutanak altına alınması ve bu tutanağın delil olarak mahkemeye sunulmasıyla süreç başlar.  Hakaret içeren mesajlar alan mağdur, 6 ay içinde savcılığa veya polise şikâyette bulunarak soruşturma evresini başlatmalıdır. Özetle hakaret suçunun mesaj ile işlenmesi ‘yazı’ ile işlenmesi kapsamında olup, suç sistematiğine göre incelendiğinde suç teşkil etmesi mümkündür.
Konusu suç teşkil eden içeriğin retweet edimesi (özetle paylaşılması) veya forward edilmesi konusunda yerel mevzuatta açık bir hüküm veya içtihat yok. Ancak, bu durum bu konuda bir kanun boşluğu olduğu şeklinde yorumlanmamalı. Bunun sonucunda hakaret içeren ya da TCK 216′ya göre suç olan bir twiti paylaşsam edersem benim de sorumluluğum olur mu?, Facebook üzerinden yapılan bir hakareti beğenirsem sorumluluğum olur mu? gibi sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz.
Bu alan dallandırılıp budaklandırılmaya çok müsait, çok geniş ve bir o kadar da yeni bir alan. İstemediğimiz durumlarla karşılaşmamak için sonucunu düşünürek hareket etmekte, yazdıklarımızın karşı tarafta yazılı bir delil olarak kaldığını unutmamakta fayda var.

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA