19 Haziran 2018

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ2 Eylül 2016 , Cuma

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Su uçar yazı kalır

Hep derim hafıza-ı beşer nisyan ile maluldür. Her ne kadar bu maluliyet bazen bizim kazancımız olsa da unutmamamız gereken değerleri  de toplumsal hafızamızın bir yerine not almakta fayda var.

 Bu notları evvel ezel toplumumuz edebiyatıyla yapmış. Sel olmuş, deprem olmuş ağıt yakmış, refah içindeyken aşık olmuş gazel yazmış... Böyle böyle yazı yazmak hep kültürümüzün içinde var olmuş. Osmanlı Devleti zamanında da her ne işle meşgul olurlarsa olsunlar bir mahlası olmuş, bir şiiri, bir kasidesi olmuş insanların. 

Bilimin gelişmesiyle uzmanlık alanları birbirinden koptu gitti. İnce dallara ayrıldı. İnsanlar daha dar alanlarda daha bilgili oldurlar. Bir üçgen piramitle ifade edersek geniş taban, çok şey bilir fakat bilgi seviyesinin en altındadır. Zirveye çıktıkça alan daralır, daralır bir nokta halini alır. İşte bir alanla ilgili işi en iyi bildiğinizde o zirvedesinizdir. 

Fakat kanaatimce gelinen bu nokta pek hoş olmadı. Eskinin öğretmenine bu yüzden saygı vardı, o kişi hocaydı, bilendi, öğretendi. Alanı dışında da bilgili, görgülü olurdu öğretmenler, doktorlar ona keza... Şimdi biz mesleki kariyerlerimiz çerçevesinde üniversite eğitimini alıyoruz ve entelektüel yanımız koca bir boşluk kalıyor. Artık kişi ailesinden çevresinden ne kapabilirse...

Bu konu nereden mi aklıma geldi? Adli yıl açılışı sebebiyle yargının unsurlarını temsil edenleri televizyonda gördüm. Sonra kitaplığımdaki Kadı Burhanettin eseri çarptı gözüme. Üstat  600 sayfa tutan bir divanı dolduracak kadar şiir yazmış. Çeviriler yapmış. Fıkıh, usûl-i fıkıh, ferâiz, hadis, tefsir, heyet ve tıp gibi bilim derslerini takip ederek dört mezheb (Hanefî, Şâfiî, Mâlikî, Hanbelî) hakkında çalışmış. bilgilerini unutmamak, taze tutmak, kendini geliştirmek için kağıda kaleme sarılmış. Bir okudum da heyt be dedim. Ömrünü  kendine bir şeyler katmaya, kendini geçmeye adamış büyük bir zat. Bir de bize bak.  Kadı dediğin böyle olur işte, dedim ve güldüm. 

Toplumsal dinamiklerimiz değişti. Artık kimsenin kimseye, eğitime, bilgiye, kültüre saygısı kalmadı. İnsanların kendisine bile saygısı yok vesselam. Sayın meslektaşlarıma bunu fark ederek ve belki biraz daha değiştirmeye çalışarak geçecek bir çalışma yılı diliyorum. Kadı Burhanettin'in çalışma azminden bir parçaçık da  dileklerimin arasında...


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA