22 Nisan 2018

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ24 Haziran 2016 , Cuma

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Suriyeli sığınmacıların hukuki durumu

Sıcak günlerde dışarı adı atamadığımız için hava almaya geceleri çıkıyoruz. Geçen akşam haydi bir de meşhur parkımız Kent parktan geçelim dedik. Burası olmadan önce insanlar nereye gidiyormuş şaşırdık. Çok kalabalık olmasının dışında herhangi bir güvenlik problemi yok gibiydi. Çoğunluğu kadınlar ve çocuklardan oluşan eğlenceli bir kalabalıktı. Tabi bir de beraber yaşadığımız savaş mağduru insanlar gözüme çarptı. Bu hafta da onunla ilgili küçük bir yazı hazırladım.

Vatandaşlarımız arasında en çok tartışılan konu, Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerin hukuki statüsü. Türkiye, sadece Avrupa’dan Türkiye’ye gelen kişilere mülteci statüsü veriyor. Diğerleri Türkiye’ye geçici olarak sığınabiliyor ve kendilerine “sığınmacı” statüsü veriliyor. Bu sebeple, Türkiye’ye kaçan Suriyeler mülteci” değil “sığınmacı” statüsüne sahipler. Fakat  “Sığınmacı” statüsü, mültecilikten doğan bazı doğal hakları içermediğinden, Türkiye yönetmelik ve genelgeler çıkararak Suriyeliler lehine özel uygulamaları yürürlüğe soktu.

Türkiye, 1994 İltica ve Sığınma Yönetmeliği uyarınca, “sığınmacı” statüsü verdiği Suriyelilere “geçici koruma” sağlıyor. Geçici koruma altındaki Suriyeli sığınmacılar, hukuken “makul bir süre için Türkiye’de kalma” iznine ve “üçüncü bir ülke tarafından mülteci olarak kabul edilene kadar geçici sığınma hakkına sahipler . 

Türkiye’nin izlediği “açık kapı politikası” çerçevesinde, pasaportu bulunmayanlar dâhil, kabul ettiği tüm Suriyeli sığınmacılara sağladığı “geçici koruma” rejimi, uluslararası kuruluşlar tarafından uluslararası hukuka ve insani yükümlülüklere uygun olarak değerlendiriliyor.

Suriye iç savaşının 2014 yılında derinleşmesi ve sığınmacıların çoğunun kalıcı olduğu değerlendirmesiyle kanuni düzenlemelere gidilerek, Ekim 2014’te Geçici Koruma Yönetmeliği çıkarıldı. Yönetmelik, Türkiye’de kendilerine “geçici koruma statüsü” verilen Suriyelilerin bağlı oldukları geçici koruma rejimine bir düzenleme getirdi. Suriyeli mültecilerin yasal statüleri, hakları ve alacakları sosyal yardımları netleştirildi. 

Yönetmeliğe göre geçici korunan sığınmacılara Sağlık, eğitim, iş piyasasına erişim, sosyal yardım ve hizmetler ile tercümanlık ve benzeri hizmetler sağlanır. Bu kapsamda en önemli düzenlemelerden biri, bu kimliğe sahip olan Suriyelilerin belirli iş kollarında çalışma izni alabilecek olmaları.

Suriyeli mülteciler hakkında ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan birçok araştırmada, “Türkiye’de bulunan Suriyelilerin çoğunun öngörülebilir gelecekte Türkiye’de kalacakları” olasılığı üzerinden çözüm önerileri geliştiriliyor. Mülteci sorununa kısa vadeli politikalarla çözüm bulunamayacağını savunan bu çalışmalarda, “mültecilerin entegrasyonuna yönelik kurumsal düzenlemelerin yapılması” gereğine işaret ediliyor.

www.ikv.org.tr sitesinin araştırmalarından da faydalandığım yazıda bu derin konuya şöyle yüzeysel bir yaklaşım yaparak, şehrimizde yaşayan yabancıların hukuki durumunu da özetle bilelim istedim. Durumlar karışık vesselam...


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA