22 Mayıs 2018

Şerif SARI12 Temmuz 2017 , Çarşamba

Şerif SARI

Tecavüz ve Cinayetlerin sorumlusu kim?.

Biliyorum bazı konular hakkında ne yazılırsa yazılsın, yazılanlar yetersiz kalır. Geçtiğimiz hafta tüm ülkede infial yaratan bir olayla ilimiz anıldı. 

Bu olayda bir Anne karnındaki ve elindeki bebeğiyle birlikte katledildi.

Canilerin bu cinayeti işlemezden önce Anneye tecavüz etmeleri insanlık âlemi için olayın bir başka açıklanmaz durumuydu. 

Bütün bu insanlık için yüz karası durumu herkes farklı nedenlere bağlayarak açıklayabilir.

Aslın hepimizin utanç duyduğu, fiziki olarak 2 insan olarak adlandırabileceğimiz kişilerin Kaynarca İlçemizde karıştığı durumun adını koymak hiçte zor değildir.

Bu durumdan hepimiz sorumluyuz.

Çünkü toplumun en savunmasız kesimi olan, nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınların toplumda neredeyse sadece anneliğe indirgenen konumu olmadığını görmemek mümkün mü? 
Toplumda eşit bireyler olarak görmediğimiz sürece kadınlar, Kaynarca örneğinde olduğu gibi her sorun ardından canilerin açık hedeflerinde daima olacaklardır. 

Bu durum “cennet annelerin ayakları altındadır ve kadın erkeğin kaburgasından yaratılmıştır” kutsal söylemleriyle aşılamayacaktır.

En azından bugüne kadar aşılmadığı görüldü. 
Evet çocuklarında öldürüldüğü bir cinayetten ve tecavüzden bahsediyoruz ama bu cinayetin adı aynı zamanda bir Kadın cinayetidir.!. 

Fiziki olarak bu insanlık suçlarını işleyeneler farklı kişiler olabilir.
Ama şunu net olarak bilmeliyiz ki, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kışkırtıcı ifadelerle politika yapan, ırkçı ve cinsiyetçi söylemlerle kendinden farklı gördüğü insanları ve bu insanların oluşturduğu grupları yaşadıkları sorunların sebebi olarak görenler olduğunu bilmeliyiz.

Evet bu sorunlu, kendinden olmayan herkesi yok sayma, görmeme hastalığına kapılmış kişi ve gruplara gerekli ve etkili tepkileri her platformda göstermediğimiz sürece, Kaynarca ilçemizde işlenen cinayet ve tecavüzün failleri herkesin dahil olduğu, yani bu yazıyı yazan ve  okuyan sen, ben ve yoldan gecen herhangi birinin oluşturduğu bu toplumdur.!..  


                                             
*         *              *


SASKİ neden bu davalara taraf olmuyor?..
Orhan Camiinde Kaynarcada yaşanan olay nedeniyle hayatını kaybeden Kadın ve Çocuklarının cenazesinde SASKİ genel müdürü Sn. Rüstem Keleş’le tesadüfen bir araya geldim. 

Tabi SASKİ gibi insan hayatı için önemli bir kurumun başında bulunan kişiyle tesadüfen de olsa bir araya gelince hazır olan sorularımızı kendilerine sorma imkânı bulduk.
Bilindiği gibi Karasu - Paralı Köyümüzde köy halkının şiddetle karşı geldiği taş ocakları problemi yaşanmaktadır.
Aynı şekilde halkın şiddetle karşı geldiği Kıssık mahallesinde çimento fabrikası kurulmak istenmekte. 

Bu problemler Sakarya’nın kuzeyinde yaşayan insanları direk ilgilendirmektedir. 

Çünkü Karasu, Kocaali ve yanlış hatırlamıyorsam kısmen de Kaynarca ilçelerimizin su ihtiyaçlarını bu alanlardan karşılamaktadır.

Ve Sakarya’nın sağlıklı su ihtiyacından sorumlu olan kurum SASKİ tarafından yapılmış ve yapılmakta olan Kocaali Çamdağı ve Maden deresi üst bölgesinde kalan su havzalarını bölgede açılmak istenen taş ocakları ve çimento fabrikası oluşturacağı “görünür ve görünmez” hava kirliliği nedeniyle tehdit edeceği muhakkaktır.

İlin Sağlıklı su kullanımından sorumlu kişi olan Sn. Rüstem Keleş Bey’e bölge halkının şiddetle karşı geldiği ve su havzalarını tehdit eden “taş ocağı ve çimento fabrikasının kurulmaması için” bir çalışmalarının, mahkemelerde su havzalarından sorumlu bir kuruluş olarak açılan davalarda taraf olarak yer alıp almadıklarını yaşadığım toplum adına sordum. 

Sayın müdür yapılabilecek bir şey olup olmadığını araştıracak!.. 

Öyle dedi!..
 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 12 Temmuz 2017 , Çarşamba

Üzgün Ümitsiz

Şerif bey, haklı ve elzem olarak sorduğunuz "Sorumlusu kim?" sorusunun doğru cevabını da gene siz yazınızda vermişsiniz. Bu barbarları bu noktaya getiren yolun döşenmesinde kullanılan taşların arasında kadını ısrarla bir mal, kullanılmak üzere yollanmış bir eşya, erkeğin yanında değeri olmayan insan gibi gösteren zihniyetin ve sözlerin sahipleri var. "Kız çocukları 12 yaşında evlendirilebilir" dendiğinde susanların, "hamile kadının sokakta görülmesi ayıptır" dendiğinde susanların, çeşitli isimle ve yollardan hanım üstüne hanım almayı meşru gösterenlere susanların bu gelinen noktada ağır manevi sorumlulukları vardır. Geçenlerde İstanbulda ahlak ve kıyafet polisliğine soyunup otobüste genç bir hanımı tokatlayan benzer birisi "Ramazan günü şort giyiyor diye vurdum" dediğinde sessiz durmayı tercih edenlerin ancak bu 3 cenazeden sonra seslerini çıkarıp kişisel haklardan,hukuktan, güvenlikten, insanlıktan bahsetmeleri gözlerden kaçmamıştır. Toplumda kadın düşmanlığı pompalanması engellenmeden bu canavarlıklar ve saldırılar sona erdirilemez. O pompalamanın memleketimizde hangi kanallardan yapıldığı da sır değildir.

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA