25 Nisan 2018

Serdar ÇAKAN29 Aralık 2016 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Unutunca, Tarihe Bakacaksın!

Tarih tekrar (tekerrür) etmez!
İnsanlar dönüp – durup, aynı yere gelmekte inat ederler.
Tekrar eden tarihin kendisi değil, insanların hatalı davranmak konusundaki ısrarıdır. Neticede dünya döner, devran böyle sürüp gider!
Dinde istişarenin önerilmesi, binlerce yıllık tecrübe sonrası demokrasi ve çok sesliliğinin genel kabul görmesi boşuna değildir.
İnsan yaratılışı gereği; unutan ve hata yapandır!
***
Türkiye’nin modern çağdaki açmazı; “bazıları düşünür, bazıları yapar” itirafında belirtildiği gibi düşünmeden yapılan ve kervanın yolda düzülmesi şeklinde özetlenecek davranış tarzının yoğunluğudur.
Bu tarzı son dönemlerde “hızlı karar verme ihtiyacı” olarak dillendiriyorlar. Oysa hepimiz biliyoruz ki; sürat felakettir.
Geçen gün bir filmde bir replik duydum: Ana karakter şöyle söylüyordu:
“Siyaset, araba yarışları gibidir. İnsanlar yarışlara kimin kazandığını seyretmek için gelmezler. Daha çok hangi sürücünün hata, hangi aracın kaza yaptığını merak ederler. Kazalar ve hasarlar ne kadar büyük olursa izleyici o nispette tatmin olacaktır.”
Yani! Üzerinde düşünmekte fayda vardır.
Bizler, sıradan insanlar, siyaseti hangi sebeple takip ediyoruz?
***
Genel aynı, yerel aynı!
Yüz kişinin istihdam edileceği işe yüz bin kişi başvuruyor.
On beş bin kişiye verilecek krediye iki yüz elli bin kişi talip oluyor.
Çark Caddesi’nde küçücük dükkânlar için bile on binlerce lira kira talep ediliyor.
Binlercemiz iş ararken, fabrikalar çalıştıracak uygun (ucuz) insan bulamıyor.
Adapazarı’na hastane lazım. Verilen sözlerin üzerinden yıllar geçiyor. Hastaneden ses çıkmazken yeraltına döşenen boruları seyrederek şükretmemiz isteniyor.
İkinci üniversite istiyoruz. Milyonluk şehirde yaşıyoruz, neden olmasın diyoruz. İlçelerin birbiri olan rekabeti ile konu sulandırılıyor.
Halep’teki insanlık dışı olayları (sağ elin yaptığını sol el görmeyecekken) yardım tırlarının önünde çekilen siyasi fotoğraflar ile birlikte izliyoruz.
Nasıl söyleyelim?
Kim kaza yapacak, kim arabanın altında kalacak diye meraklandığımızı düşünmek bile istemiyoruz.
“Aynı gemideyiz” diyoruz ya! Örnek araba olsun: İçinde miyiz, dışında mıyız belli değil!


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA