21 Mayıs 2018

Mustafa TOPKARA17 Ağustos 2016 , Çarşamba

Mustafa TOPKARA

Uzun süren evliliklerin geçirdikleri aşamalar

Uzmanlar evlilikleri belli dönemlerden geçtiklerini gözlemişler ve bu dönemleri şöyle sıralamamışlar...

Tutku Aşaması:
Tüm evliliklerin ilk aşaması... “cicim ayları” olarak da bilinen bu aylarda heyecan ve karşıdakini daha iyi tanıma gayreti yoğundur. Yakınlaşmanın (duygusal ve cinsel) artmasıyla heyecanın yoğunlaştığı dönemlerdir. Sorumlulukların ileri döneme göre daha az, çiftler için en kolay dönemdir. Ancak çocuk ve kariyer sahibi boşanmış kişiler bir sonraki evliliklerinde aynı heyecanı, enerjiyi bulamayabilirler.

Rasyonelleştirme Aşaması:
Bu dönemde çiftler, birbirilerini iyi ve kötü yönleriyle tanımaya çalışırlar (cicim ayları bittikten sonra). Duygular daha az, mantık daha belirleyicidir. Bu aşamanın kilit noktası olan iletişim tarzı;
çiftin birbirlerine sırlarını açabilmesi ve aralarında güvenin oluşmasıdır.

Baş Kaldırma Aşaması:
Çiftlerin kendilerini savunmaya geçtiği ve kendi taleplerini dayatmak için fırsatlar aradığı dönemdir. Tartışma, üstü kapalı güç mücadelesi belirgindir. Bu dönemin sertliği rasyonelleştirme döneminin nasıl geçtiğiyle ilişkilidir.

İş Birliği Aşaması:
Çiftler hayatlarında var olan farklı bir takım şeylerden sıkıntı duyarlar. Çocuklarıyla, işleriyle, eve ait sorumluluklarıyla, gönüllü çalışmalarıyla ve evliliklerini ikinci plana atabilecek uğraşılarıyla sıkıntı yaşarlar. Bu dönemde evli çiftler birbirleri için oda arkadaşı veya iş arkadaşı rolüne bürünebilirler.

Yeniden Birlik Olma Aşaması:
“Boş yuva” sendromunun yaşandığı dönemdir. Çocuklar evden ayrılınca çiftler birbirlerine ve evliliklerine daha çok zaman ayırırlar.

Patlama Aşaması:
Evliliğin herhangi bir döneminde ortaya çıkabilecek bir dönemdir. Sağlık, işsizlik gibi çok önemli değişimler evlilikte kriz yaratır. Bu aşamada çiftin ihtiyaçlara odaklanması ve krizi aşmak için birbirlerine gerekli desteği sunması gerekir.

Tamamlama Aşaması:
Bu dönem, süregelen bir güven ve istikrar dönemidir. Çiftler bu dönemde birbirlerine ve birbirleri için yaptıklarına şükran duyarlar. Yine bu dönemde eşler hayatın amacı ve anlamı üzerine derin bir anlayış oluşturabilirler.

***

Evliliği sürdürmek bir beceri işidir. Karşıdakine duygu beslemek, evliliği sürdürmeyi istemek evliliği sürmek için yeterli "değildir". Duygu ve istek ilişkiyi, evliliği başlatır, ancak devam ettirmek kişisel becerilerle mümkündür.
Bu açıdan bakınca dört evlilik yapıp bitirmiş olduğum için ciddi bir yetersizliğim olduğu düşünülebilir! Üstüne üstlük bir de ilişkiler üzerine çalışıyor olmak, yazıp çizmek de ayrıca garip!!
Neyse devam edeyim..
İlişki geliştirmeyi, sürdürmeyi öğrenmiş, öğrenmeye devam eden, kendini tanıyan ve tanımaya devam eden, eleştiriye açık, davranışlarına gelen eleştirileri kişiliğine yapılmış saldırı gibi algılamayıp kendini sorgulayan kişiler, çevrelerindeki diğer kişilere göre evliliğin sıkıntılı süreçlerini daha kolay atlatır.
“Neden o yapmıyor da ben yapmak zorundayım!” demeden, karşınızdakinden beklemeden, elinizden geleni yapın... Evliliğiniz, sizin ilişkiniz. Yaptığınız her şey, eşiniz için değil kendiniz içindir…

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA