21 Haziran 2018

Cihan ERSÖZ28 Kasım 2016 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Yaşamda mis, eğitimde tısss!

  Isparta birinci, Sakarya ikinci, Bolu üçüncü …

   Kütahya, İstanbul, Uşak, Balıkesir, Artvin, Kırıkkale ve Afyonkarahisar ilk ona giren diğer iller…   Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2015 yılına ait ‘İllerin Yaşam Endeksi’ çalışmasının sonuçları böyle. (*)

   Sakarya’nın ikinciliğinin konutta ve sivil katılımda alınan yüksek puanlarla geldiğini hatırlatayım.

   Yaşam endeksi; konut, çalışma hayatı, gelir ve servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım, altyapı hizmetlerine erişim, sosyal yaşam ve yaşam memnuniyeti olmak üzere 11 boyut ve 41 gösterge dikkate alınarak hazırlanıyor.

   Genel endeksin ilk on sırasında Ankara, Bursa, İzmir ve Adana gibi illerin olmaması dikkat çekici. 

   Son on sırada Doğu ve Güneydoğu illeri var: Iğdır, Şanlıurfa, Ardahan, Diyarbakır, Hakkari, Batman, Şırnak, Ağrı, Mardin, Muş…

   Bir başka başlık, Sosyal Yaşam… İlk on; 1.İstanbul, 2.Uşak, 3.Bolu, 4.Ankara, 5.Kütahya, 6.Sakarya , 7.Isparta, 8.Eskişehir, 9.Kırıkkale 10.Bursa şeklinde sıralanıyor. Şırnak sonuncu…

   Yaşam memnuniyetinde ilk sıra Sinop’un; bu ili Afyonkarahisar, Bayburt, Kırıkkale, Kütahya, Çankırı, Düzce, Uşak, Siirt ve Şırnak izliyor.

   Sosyal yaşamda son sırada yer alan Şırnak’ın yaşam memnuniyetinde 10. sırada bulunması ilginç bir sonuç; Siirt’in dokuzunculuğu da öyle.

   Buradan  ‘Sağlık’ ve özellikle ‘Eğitim’ endekslerine gelmek istiyorum.

   Sağlıkta ilk on şöyle: Isparta, Bolu, Rize, Trabzon, Artvin, Ankara, Kırıkkale, Konya Edirne, Denizli…

   Son sırada Ağrı var…

   Sakarya, Yaşam Endeksi ve Sosyal Yaşam dışında hiçbir başlıkta en iyiler içerisinde yer alamıyor.   Eğitim de bunlardan biri.

   Eğitimde ilk sıra Tunceli’nin. Onu Isparta, Amasya, Kırşehir, Yalova, Burdur, Giresun, Çanakkale, Karabük ve Edirne izlemiş.

   Yaşam memnuniyetinde Türkiye sonuncusu Tunceli’nin, eğitimde Türkiye birinciliğine yerleşmesi nasıl açıklanabilir?

   İktisatçı Bayram Ali Eşiyok buna şöyle bir yorum getiriyor:

   “Tunceli’nin eğitim endeksine göre ilk sırada yer almasının nedeni, kentte yaşanan yoksulluk ve yoksunluk duygusu yanında Cumhuriyet’in ilk yıllarından günümüze aydınlanma değerlerine/laik eğitim sistemine olan duyarlılıkları ile de ilgili… Tunceli’de yaşayan insanların yoksulluk ve yoksunluğun ancak eğitimle aşabileceklerine inanıp eğitime stratejik bir önem verdikleri anlaşılıyor. Tunceli kadar yoksul olan birçok Doğu kenti arkaik yapıların etkinliğini kıramadı…”

   Peki Sakarya eğitim endeksinde nerelerde?

   İlk on sırada yok; neyse ki son onda da yok! Geriye kalan 61 il arasında, ama kaçıncı sırada?

   Bunun için TEOG sınav sonuçları veri olabilir. Ne var ki 2014 yılında başlatılan bu sınavların sonuçları açıklanmıyor. 

   Yine de Sakarya’nın, plaka numarası olan 54’ün çevresinde dolandığını belirtelim.

   Güzel konutlar yapmak (Depremde Adapazarı’nın yenilendiğini hatırlatayım) ve sivil katılımda (ne kastediliyorsa) yüksek puan almak, eğitimde çıta yükseltmiyor.

   Sakarya’da eğitim konusu bir başka yazıya… 

   Gedikli: Av. Selçuk Gedikli’yle geçmişi 35 yıla dayanan ve hiç sarsılmayan bir dostluğumuz vardı. Elim bir trafik kazası onu aramızdan ayırdı. Çok üzgünüm. Mekânı Cennet olsun.

(*) Herkese Bilim Teknoloji (S.33)

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA