20 Nisan 2018

Beytullah ÖNCE6 Kasım 2016 , Pazar

Beytullah ÖNCE

YÖK: Akademinin Vesayeti

12 Eylül askeri darbe rejiminin ideolojik ve kurumsal varlığı, aradan geçen onlarca yıla rağmen korunup, kollanıyor.
Peki, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası devlet içindeki darbeci örgütlenmenin dağıtılması hâlâ önemli bir gündem maddesiyken,  1980 darbesinin hâlâ geçerliğini koruması sizce de ilginç değil mi?
Anayasanın değiştirilememiş olmasından tutun da, darbecilerin bürokratik vesayet aygıtı olarak kurguladığı kurumların işbaşında olmasına varana kadar, 12 Eylül’ün izlerinin silinmiyor olmasında bir tuhaflık yok mu?
Eğer darbeler dönemi gerçekten kapatılacaksa, işe vesayet üreten yapıların tasfiyesinden başlamak gerekmez mi?
Yükseköğretim Kurulu’nu ele alalım.
Malum, bugün 6 kasım; YÖK’ün kuruluş yıldönümü.
Bildiğiniz üzere 1981 yılında kurulan YÖK, askeri vesayetin akademideki ideolojik aygıtı olarak tasarlanmıştı.
Öyle ki, bunun böyle olduğunu bizzat YÖK yöneticileri, 6 Kasım 2013’de kamuoyuna yaptıkları açıklamada şöyle anlatmıştı:
“Bugün 6 Kasım.
Her 6 Kasım'da olduğu gibi bugün de YÖK protestoları olacak.
Medya, 12 Eylül'ün simge kurumu olarak YÖK'ü ele alacak.
Yükseköğretim Kurulu bundan 32 yıl önce, askeri rejim ortamında kuruldu.
YÖK'ün ülkemizin böylesi karanlık, anti-demokratik bir ortamında kurulmuş olmasının etkisiyle, yükseköğretim alanını koordine etmek gibi meşru ve haklı bir gerekçe maalesef ön plana çıkmadı.
Bir vesayet kurumu olarak varlık buldu ve 12 Eylül ortamında da 28 Şubat sürecinde de anti-demokratik uygulamalara imza attı.
Bugün sevinerek görüyoruz ki, Türkiye'nin bütün kurumları yaşanan dönüşüme, demokratikleşme ortamına, normalleşme sürecine uyum sağlamaktadır.
Dönüşmekte, farklılaşmaktadır.
Türkiye, hep birlikte YÖK'ün geçmişteki anti-demokratik müdahale ve endoktrinasyon performansı ile hesaplaşmış, hesaplaşmaya da devam etmektedir.”
Çok değil, daha 3 yıl önce böyle bir özeleştirel tutum takınan YÖK, bu tespitin ardından kendisini aslında işlevsizleştirecek ve gereksizleştirecek bir politika takılmalıyken; bizzat 12 eylül darbesinin öngördüğü role yeniden soyundu.
Kendi açıkladığı Akademik Özgürlükler Bildirisi’ni yine kendi eliyle boşa çıkardı.
Peki, bu niye böyle oldu?
Sanıyorum, burada, sorunun doğru tanımlanmayışı ya da siyasal faydacılığın belirleyiciliği gibi nedenler başı çekiyor.
Öncelikle Türkiye’nin eski ve yeni iktidar seçkinleri, ne geçmiş darbelerle zihinsel bir hesaplaşma yaşadı, ne de darbeci geleneğin kurumsallaştığı yapılarla ciddi bir mücadeleye girişti…
Sorunlar, ilkesel olarak değil, çıkarsal olarak ele alındı.
Haliyle, kendi yönetimleriyle çatışan vesayetçi kurumlara karşı kamuoyunda eleştirel bir tutum belirleyenler; karşı çıktıkları kurumda kendi vesayetlerini kurduğunda bu kez savunmacı bir pozisyona geçtiler.
Bugün kendi çıkarlarınız işe koştuğunuz düşüncesiyle savunuculuğunu yaptığınız vesayet araçları, iktidar aygıtları; yarın karşı bir dalganın yükselmesinde rol oynar.
O zaman, iş işten çoktan geçmiş olur.
Bundandır ki, meseleleri ilkesel olarak ele almak önemlidir.
Vasinin kim olduğuna göre hareket etmek yerine, vesayet üretilmesine karşı çıkmak daha anlamlıdır.
Aksi takdirde, aynı sorunların etrafında dönüp dururuz, yıllardır olduğu gibi…


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA SAKARYA HABERLERİ Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARIİZMİR YOGA