17 Temmuz 2019

Sigaradan kurtulun


Sigaradan kurtulun

İlimizde faaliyet gösteren Sigara Bırakma Merkezi, bir saatlik uygulamanın ardından tiryakilerin sigarayı bırakmasını sağlıyor.

Bağımlılık türleri
Sigara Bırakma Merkezi, tiryakilere sigara bırakma imkanı sağlıyor. Yeni uygulamaya başlanan yöntemle sigarayı bırakmada başarılı olunduğu belirlendi. Özel Bilge Hastanesi'nde görevli psikolog Ümit Çiftçi, sigara bırakma yönetimiyle ilgili olarak, 'Sigaranın bıraktırılmasında üç aşamalı çalışma gerekmektedir. Kişinin sosyal bağımlılığı, psikolojik bağımlılığı ve fiziksel bağımlılığı bulunmaktadır. Sosyal bağımlılık da arkadaş ve iş ortamı çok önemli. Fiziksel alışkanlıklar çözüme ulaşırken psikolojik bağımlılığı da ele almamız gerekir' dedi.

Bırakma isteği önemli
Çiftçi, konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Alışkanlık veya bağımlılık durumunda kulaktaki bağımlılık noktaları uyarılarak organizmanın yüksek oranda endorfin üretimi sağlanır. Bu mekanizmanın avantajını kullanarak auricolotherapy ile sigara bağımlılığından kurtulmak mümkün.' Çiftçi, sigara bağımlısı ile bağımlılık seviyesi ve bırakma isteğini tespit etme amaçlı bir ön görüşme yapıldığını anlattı.

Psikolojik savaş
Çiftçi uygulamayı şöyle anlattı: 'Ön görüşme sonrasında Sigara Bırakma Merkezi yetkilisi, bağımlının uygulamada başarılı olacağına kanaat getirdiği takdirde uygulama başlar. Bir saatlik uygulamanın ardından bağımlının vücudu sigara bırakmaya hazır hale getirilir. Uygulamayı takiben danışmanların desteği başlar. Sigaradan kurtulmak isteyen kişi danışmanlarla görüşerek sigara ile olan savaşına tam olarak hazırlanır. Sigara Bırakma Merkezi sigara bağımlısını periyodik olarak takip eder.'
23 Ocak 2009 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI