Satılık golf arazisi! yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Satılık golf arazisi!18 Aralık 2017, Pazartesi

  Bizde plan yapmak, ateş ettikten sonra nişan almaya benziyor.
   Karasu Belediyesi’nde çalıştığım 1989-94 yıları arasında ilçenin 1/1000’lik planlarını çizen Oğuz Aldan’dan duymuştum bu sözü…
   Oğuz Bey, işine müdahale edildiğinde, saldırıdan kaçan mağdur telaşıyla odama gelip makineli tüfek seriliğinde anlatırdı:
   “Hocam… Çoğu mahallede yapılaşma bitmiş. Biz plan çizimi diye var olanı paftalara işliyoruz. Yani siz ateş etmişsiniz; bize nişan almak düşmüş. Buna bile itiraz ediyorlar!”
   Aradan 27 yıl geçti. Oğuz Aldan’a planlama konusunda bu gün yaşananları anlatsak muhtemelen mesleğini bırakır!
   Türkiye’nin çok geç tanıştığı şehir planlaması önceleri bakanlık yetkisindeydi. Özal’la birlikte onayı bakanlıkta kalmak kaydıyla yetki belediyelere devredildi. Düzenli şehirleşme çanının otu da bu kararla tıkandı! İlçelerin kasabı, nalburu plancı oldu.
   Karasu Belediye Meclisi’nde mimar yerine veterinerin imar komisyonu başkanı yapılması hiç yadırganmadı mesela…
   Bu konunun arkeolojisine girilirse ortaya ne Aziz Nesinlik hikâyeler çıkar, kim bilir!
   Yanlışın farkına çok sonraları varılınca bu kez bölgesel temelli ‘çevre düzeni planları’ devreye alındı.
   Bunlardan biri kuzey Sakarya ilçelerini kapsayan 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı, diğeri de bu plan esas alınarak yapılmış alt ölçekli 1/25 binlik plandır.
   Geçen hafta bana16 sayfalık bir mahkeme kararı ulaştı. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 9 Ekim 2017 tarihli kararıyla Sakarya Kuzey ve Doğu Alt Bölgeleri 1/25 binlik Çevre Düzeni Planı ile buna dayanak olan 1/100 binlik planları iptal etmiş. Kararda tebliğ tarihinden itibaren davalı taraf Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bir ay içinde Danıştay’a itiraz hakkı bulunduğu belirtilmiş.
   İtirazı kimin yaptığını, iptal kararının hangi gerekçelerle verildiğini, kararda geçen bilirkişi raporlarının içeriklerini geçiyorum. Bunlar ayrı bir yazı konusudur.
   Kararı okur okumaz Karasu Belediyesi’nden bir yetkiliyi aradım. “Bizim haberimiz yok” dedi. Belediye’nin avukatına sormuş, ona da bilgi ulaşmamış!
   Sıkı durun; aynı gün aradıkları Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin de bu karardan haberinin olmadığı bilgisini yine o yetkiliden aldım.
   Mahkeme kararının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na tebliği taş çatlasın 10 gün sürer. Bakanlık böylesine önemli bir kararı aradan geçen iki aylık sürede Büyükşehir Belediyesi’ne nasıl bildirmez?
   Karasu özeli için söyleyeyim. Hizmete açılan liman nedeniyle yatırımcılar için cazibe merkeziyiz.
   Gazi Metal üretime başladı. BMC savunma sanayii için şantiyesini kurdu. Yakında temel atılacak. Kibar Holding yatırım hazırlığı yapıyor. Bunun yanı sıra TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan’ın “Yerli otoda limana komşu yer arıyoruz” açıklaması “Karasu avantajlı” şeklinde yorumlanıyor.
   Peki, mahkeme kararı bu yatırımcılar üzerinde olumsuz bir etki yaratmaz mı?
   Aklıma şöyle bir ihtimal geliyor: “Kim takar mahkeme kararını! Danıştay itirazı görüşüp kararını açıklayana kadar yıllar geçer” diye mi düşünülüyor?
   Bu arada… Mahkeme kararında ilginç bir ayrıntı göze çarpıyor. Büyükşehir Belediye Meclisi 1/25 binlik planda Karasu-Kuyumculu sahilindeki Milli Emlak arazisi üzerine işlenen Golf alanını 2014’te kaldırmış. (Muhtemeldir ki satılacak)
   Sorması ayıp ama bu bölgenin imar düzenlemesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yetkisinde değil mi?