Tamamen tesadüf! yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Tamamen tesadüf!1 Ocak 2018, Pazartesi

  6 Kasım 2015… AKP Karasu Belediye Meclisi Grubu toplantısı…
   Konu, öğleden sonraki Meclis toplantısı gündeminde yer alan bir madde hakkında görüş belirlemektir… Belediye yetkilisi grubu bilgilendirir: “İller Bankası’yla ‘kredi borçlanma ön görüşmesi’ yapmak için Belediye Başkanı’na yetki istiyoruz!”
   Ancak öğleden sonraki Mecliste talep, doğrudan 100 milyon liralık ‘borçlanma yetkisi’dir; teklif 24 oyla kabul edilir.
   4 Aralık 2015… Bu kez Meclise gelen önerge borçlanmanın 45 milyona revizesidir. Teklif, işin içinde bir bit yeniği olduğunu düşünen bazı AKP’li üyelerin ret oyuna karşılık MHP desteğiyle kabul edilir.
   Tesadüf bu ya, zaten ihale çoktan yapılmıştır!
   Oyuna getirildiklerini düşünen Belediye Meclisi üyeleri kendilerini toparlayana kadar ihaleyi alan firmaya sahte belgeyle 12 milyon lira avans ödenir.
   İhale “Öngörülemeyen afetler”i tarif eden 4734 sayılı yasanın 21/b maddesine göre yapılmıştır. Ancak, çalışmalar krediye dayanak olan yağmur suyu kanalları yanında afetle ilgili olmayan imalatlara kayınca, devreye (şikâyet üzerine) İçişleri Bakanlığı girer.
   Ön incelemede ihale sürecinde yaşanan tuhaflıklar birer birer ortaya dökülür.
   Örneğin, (tesadüfen) Karasu’ya gelen Gaziemir Belediyesi’nin sıradan bir çalışanı, önce Belediye Başkan Yardımcısı ardından İhale Komisyonu Başkanı yapılmıştır.
   İşe koyulan görevlinin ihaleye davet ettiği firmalar tesadüfen aynı gün Karasu’ya gelip yine tesadüfen beşer dakika aralıklarla ve yine tesadüfen aynı bilgisayardan, aynı fontlarla yazılı teklif mektuplarını belediyeye sunmuşlardır.
   Daha birçok usulsüzlüğü ortaya koyan raporla ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun oluru ile bu kez soruşturma açılır.
   Bakanlık Kontrolörü Karasu’da çalışırken şöyle bir kuşkuya kapılır: “Bu işte ülke çapında başka tesadüfler var mıdır?”
   İnternette İller Bankası kredileriyle 21/b’ye göre yapılmış başka ihaleler olup olmadığını araştırır. Kontrolörün karşısına Tatvan ve Kurtalan belediyeleri çıkar!
   Tabi ki tesadüfen!..
   Her iki belediye de Karasu’dakine benzer ihaleler yapmıştır… Resmi yazıyla bu belediyelerden belgeleri ister.
   Kontrolör bulgularını raporuna aynen şöyle yansıtır:
   “Karasu Belediyesi’nce yapılan 2015/157728 kayıt numaralı ihale ile aynı yıl içinde Tatvan ve Kurtalan Belediyelerinin yaptığı ihalelerin işlem dosyalarında yapılan incelemede; bu üç ihalenin de mevzuata aykırı olarak 4734 sayılı Kanunun 21/b’ye göre yapıldığı… Üç ihaleye de (tabi ki tesadüfen!) aynı firmaların davet edildiği… Bu ihalelere aynı firmaların katıldığı, piyasa araştırmasına ilişkin teklif mektuplarının aynı firmalardan alındığının anlaşıldığı…”
   Sonuçta, tesadüfen akla gelen bir kredi talebi dallanıp budaklanarak Karasu özelinde İhaleye Fesat Karıştırma adlı davaya dönüşür. Turpun büyüğünün heybede olduğunu söyleyenler de vardır!
   29 Aralık günü Oda TV’de turlarken tesadüfen bir haber dikkatimi çekti.
   İçişleri Bakanı Soylu, Tatvan Belediye Başkanı hakkında İhale Kanunu’na aykırı davranmaktan dolayı soruşturma izni vermiş! Soruşturmaya konu miktar 6 milyon 748 bin 900 liracıktır!
   68 milyona ihale edilen Kurtalan’daki işte Bayındırlık birim fiyatlarına göre belediye zararı 47,5 milyon liradır…
   Karasu’yu hatırlatayım… Tahmini maliyet 12-15 milyon arası. Tesadüfi zararımız geri dönüş faizi ile 61 milyondur…
  Hayat bazen işte böyle tesadüflerle doludur!