Camiyi oraya yapmaya cesaretiniz ve gücünüz var mı? yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Camiyi oraya yapmaya cesaretiniz ve gücünüz var mı?10 Ocak 2018, Çarşamba

Ülkemizde her konuda inanılmaz derecede suistimal yaşanmaktadır.
Bu suistimallerin başında inanç suistimali gelmektedir. Saf (temiz) insanlarımız inanç la ilgili neredeyse her söylenene ve yapılmak istenene şartsız inanmakta.
Sakarya kamuoyu geçmiş yıllarda Atatürk Parkının olduğu alana (Şemsiyeli Park) büyük bir cami yapılmasıyla ilgili meşgul edildi.
Yanlış hatırlamıyorsam Sezai Matur başta olmak üzere, bazı duyarlı insanlar ve meslek odaları şehirin geleceği ve çocuklarımız adına Atatürk Parkı’nın olduğu alana yapılmak istenen Cami inşaatına karşı bu şehir adına tüm haksız ithamlara göğüs gererek haklı bir duruş gösterdiler.
O gün yapılmasından vazgeçilen camii inşaatı bugünlerde yeniden gündeme getirildiğini gazetelerde okuyoruz.
Bu kez farklı bir yöntemle, şehir merkezinde neredeyse tek yeşil alan olan bölgeye camii yapılması için kamuoyu ikna edilmek istendiği yapılan açıklamalardan anlaşılıyor.
Bu açıklamanın merkezinde, eskiden Atatürk Ortaokulu olan, bugün ise büyükşehir belediyesi hizmet binası olarak değerlendiren alanda bir cami yapılması, bu şehrin gündemine yeniden sokulmak istenmektedir.
Cumhurbaşkanının adı da telaffuz edilerek işin ciddiyeti üzerine kamuoyunda bir algı yaratılmak istendiği anlaşılıyor.
Bu konu nereye varır bilemiyorum.
Bu konularla ilgili bazı bilgileri dikkatinize sunuyorum. Camii yapılmak istenen alana yakın camilerimiz ibadete açıktır.
Bu camilerin başında Tozlu Camii gelmektedir. Aynı şekilde Hasırcılar Camiide ibadete açıktır. Orhan Cami ve Yeni Camii zaten tarihi camilerimiz olarak işlevini hala yerine getirmektedir.  

Gücünüz yetiyorsa oraya yapın!.

‘Bakın şimdi bu işte nereden çıktı’ diyenleriniz olacağı gibi hakkımda bu yazım nedeniyle atıp tutanda olacaktır.
Efendiler camii bir ihtiyaçsa tabiiki yapılsın. Ancak camii gösteriş için yapılmaz.
Yapılacak yer, çocuk, kadın, genç, yaşlı halkın yeşil alan olarak kullandığı şehir merkezinde tek alansa hiç yapılmaz.
Bu konuda başka alternatif çözümler üretilmeli. İnsanların nefes aldığı tek yeşil alan yok edilmemeli.
Bu şehrin geleceği,  50 ya da 100 yılı sonrası düşünülerek hareket edilmeli. 
İlla camii yapılmak isteniyorsa şehrin başka bir alanında bu düşünce hayata geçirilebilir.
Örneğin Gar binasının ardına, Mithatpaşa yönüne doğru bir proje geliştirilmeli. Tren işleyişi yer altına alınarak pekala çıkacak alana ibadet hane yapılabilir.
Şehrin tek meydanını, ‘İbadet alanı ihtiyacı var’ diyerek yok etmek, bu şehrin geleceğine ve çocuklarına ihanettir. Size bu girişim öbür dünyayı kazandırmaz. Başta çocukların olmak üzere Sakarya’da halkın yeşil alanını, kutsal değerlerin ardına saklanarak yok etme isteğiniz ne insanidir ne de ahlakidir.
Varsa cesaretiniz ve güçünüz Gar Binasının ardına Mithatpaşa’ya doğru yeni bir düzenlemeyle Camii yapın.

**

Taraklı bu işi biliyor.

Yerel kültürler ve tatlar son çeyrek yüzyılda dünyada revaçta ya da moda tabirle trend.
İlimiz bu anlamda birçok alternatifi bir arada barındırıyor. 
Ancak uzun yılardır bu ilin arı kültürlerini barındıran bölgelerin başında gelen Taraklı,  yaptığı çalışmalarla birkaç adım öne çıkmaktadır.
Bu anlamda ülkede ve ilde Taraklı’ya has, kültürel ve yerel tatların tanıtımı adına bıkmadan usanmadan çalışmalar ortaya konmaktadırlar.
Bu çalışmaları yıllardır ulusal ve yerel basına taşıyan İzzettin Kömürcü gibi, il adına adete gönüllü turizm elçiliği yapan kişilerinde çabaları sayesinde ilimizin kültürel yüzü olan Taraklı başlı başına bir marka olduğu bir gerçek.
Bu gerçeğin sürdürülmesi için Taraklı Belediyesi ve yine Taraklı’nın başta tanıtımında olmak üzere herşeyinde var olduğunu bildiğim Naim Nalbantoğlu bu il ve yerel kültürümüz adına çalışmalar ortaya koyuyorlar. Ulusal bazda yapılan çalışmaları yetersiz gören bu ekip geçtiğimiz hafta sonu bir alışveriş merkezinde Sakarya halkına yerel kültür adına bazı sunumlar gerçekleştirdiler.
Bu çalışmaları alışveriş merkezlerine sıkıştırılacağına il merkezinde tahsis edilen kalıcı bir alanda yapılsa, sürekli olarak ilimizde yaşayan ya da yaşatılmaya çalışılan kültürler bu alanda kendilerini tanıtma ya da ifade etme olağanı sağlansa ne olur? 
Merkezde yer yok demeyin.
Bu ilin tarihinde yer edinmiş, bugün yıkılarak yerine cami yapılmak istenen Atatürk Ortaokulu olarak hizmet vermiş, bugün Büyükşehir belediyesi olarak hizmet veren yapı restore edilerek şehrimize yerel müze olarak kazandırılabilir.
Yeterki il yöneticileri samimi olsunlar! ..