Hamile kadın sigortalı sayılıyor yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Hamile kadın sigortalı sayılıyor10 Ocak 2018, Çarşamba

Geçenlerde şöyle bir mevzu geçti. Sigortalı bir iş bulamadığından günübirlik yevmiyeli işlerde çalışan bir vatandaş söz konusu. Daha doğrusu çalışmaya çalışıyor. Aileden ya da başka bir yerden de gelir kaynağı yok.  Eş dostun arada küçük yardımları ekstra olarak katkı sağlıyor.
Vatandaş 3 yıllık evli. Bu kişinin eşi hamile. Gebe bir kadının aylık kontrolleri, testleri oldukça mühim. Her ay doktora gitmek bu kişi için oldukça külfetli. Çünkü sigorta olmadığında giriş haricinde tahlilleriniz ya da ekstra yapılan farklı işlemler için de özel hastanede de olsa devlet hastanesinde de olsa vezneye gidip duruyorsunuz. Bu kişinin bu durumda hastane masraflarını karşılayabilmesi imkânsız. Ne yapsın be kardeşim, elde yok avuçta yok, bazen olmaz yani. Yoksa yoktur. Hayat çok da adil değil. Şunu duyar gibiyim, bu kişinin çocuk neyine?
Ne yapsın be kardeşim, arkası yok diye yaşamasın mı, ailesi olmasın mı? İşte burada SOSYAL DEVLET işin içine giriyor.
Doğrusu bu düzenlemeden sonradan haberim oldu. Bende buradan bu durumda olan vatandaşlar için paylaşmak istedim.
1 Ekim 2008 günü yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 63. Maddesinde  Finansmanı sağlanan sağlık hizmetleri ve süresi  başlığında ve 67. Maddesi uyarınca “… analık sonucu tıbben gerekli görünen sağlık hizmetlerinin karşılanması…”, “analık sebebiyle ayakta veya yatarak hekim tarafından yapılacak muayene , hekimin göreceği lüzum üzerine teşhis için gerekli klinik muayeneler, doğum laboratuvar tetkik ve tahlilleri ve diğer tanı ve yöntemler, konulan teşhise göre yapılacak tıbbi müdahale, hasta takibi, rahim tahliyesi, tıbbi sterilizasyon ve acil sağlık hizmetleri, SGK’ya prim borcunuz yokmuş gibi, norma sigortalıların şartlarında sağlanıyor.
Bu sebeple de hamile kalan her kadına SGK ile sözleşmesi olan tüm kamu ve özel hastaneler, sağlık kuruluşları hamile olduğu için sorgusuz sualsiz muayene ve tedavi etmek zorundadırlar.
Kanunda üremeye yardımcı tedavilerle ilgili de düzenlemeler var fakat o ayrı bir konu olarak ele alınabilir olduğu için burada yer veremiyorum.
Siz veya eşiniz sigortalı bir işte çalışmıyor olsanız ya da bağkur prim borcunuz olsa bile devlet ya da özel hastane fark etmeden gebe olduğunuz için SGK’lı sayılıyorsunuz. Aylık kontrolleriniz ve doğumunuzda özel hastanede sadece katkı payı ödeyerek faydalanabiliyorsunuz. Gebe olarak kadın doğum polikliniğine gittiğinizde veznede hamile olduğunuzu belirtmeniz sadece katkı payı ödeyerek kontrol olmanızı sağlar. Esenlikle kalın…