Yeni yerleşimde eğitim sorunu yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Yeni yerleşimde eğitim sorunu16 Mart 2018, Cuma

Klasik bir giriş olacak…
Eğitim toplum olarak hepimizin önem verdiği bir husus. Toplumun tüm fertleri çocuklarının en iyi eğitimi alması için elinden geleni ardına koymuyor.
Hedefleri, çocuklarına sağlam bir gelecek bırakmak.
İmkanı olan, çocuklarını özel okullara gönderiyor. İmkanı olmayanlar ise devlet okulları arasından en iyi tercihi yaparak çocuklarını devlet okullarında okutuyor.
Benim öncelikli tercihim her zaman devlet okulu. 
Ama, özel okulları  ve reklamını yapmış okullar arasında öyle devlet okulları var ki. Adeta unutulmuş gitmiş.
Öyle ki,  10-15 yıl önce eğitime geçmiş bu okulların isimlerini, eğer iyi bir reklam yapılmamışsa bilen bile yok.
Gelelim  asıl mevzumuza.
Bu yazıyı yazarken bir veli olarak ve aynı zamanda mesleğim gereği bir gözlemci olarak karşınıza çıkıyorum.
Aynı konuyu, yaklaşık iki yıl önce de bir iki defa  gündeme getirmiştim ama, aradan geçen süre içinde kimse oralı olmadı, olmak istemedi.
Yeni yerleşim bölgesinde bulunan okullarda ki güvenlik zafiyetini, bölge insanın karma ve devamlı değişen yapıya sahip olması nedeni ile kaderine terk edilmişliğini, ilgili tüm paydaşların dikkatini çekmesi için elimden geldiğince dile getirdim.
Baktım olmadı. Yaşanan sorunları, gözlemlerimi, yapılması gerekenleri, gerek katıldığım toplantılarda, gerekse, ikili sohbetlerde nazikçe aktardım.
Her defasında, anlık bir parlama ve hareketlilik yaşandı, sonrası yok.
Yeni yerleşim bölgesinde bulunan okullar gerek, sağlam bir mahalle kültürünün olmaması, gerekse kırsal alanda olması nedeniyle çeşitli tehlike ve sorunlarla karşı karşıya.
Ekonomik ve fiziki mekan eksikliği yanında, bölge sakinleri tarafından sahiplenilmemesi,  bölge sakinlerinin sosyal yapıda ki sıkıntılar nedeni ile her türlü tehlikeye açık.
Unutulmuşluk ve eksikliklere rağmen eğitim kadroları ellerinden geleni yaparken, bir taraftan da en kısa zamanda başka bir okula atanmanın arayışı içinde.
Bence yeni yerleşim bölgesine yönelik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bölgesel bir proje ve çalışma ile ele alması gerekiyor. Bölge her geçen gün büyüyor, sorunların da..