22 Temmuz 2019

Esnaf KDV'den kaçıyor!


Esnaf KDV'den kaçıyor!

SMMMO Başkanı Selahattin Çakırsoy, dönem sonu olması nedeni ile bütün yükün muhasebecilerin sırtında olduğunu söyleyerek, 'Mükellef KDV ödemekten kaçıyor. Bu durumla mücadele edeceğiz' dedi.

SERBEST Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Selahattin Çakırsoy tarafından SMMMO toplantı salonunda düzenlenen seminerde odaya kayıtlı birçok serbest muhasebeciye bankacılık sektöründe yeniden yapılandırma diye adlandırılan BASEL-II ile ilgili bilgiler verildi. Düzenlenen seminere oda yönetimi ve üyeler tam kadro katılırken, seminere konuşmacı olarak İstanbul Ulusal Bağımsız Denetim A.Ş.'den Yeminli Mali Müşavir Şükrü Şenalp ve Mali Müşavir Cüneyt Morgül ve Özge Öğreten katıldı.

ODA Başkanı Selahattin Çakırsoy seminerde ilk olarak dönem sonu işlemleri, Envanter çalışmaları, Vergi İdaresi'nin çalışmaları ve şirketlerin asgari sermaye artırımlarını 31.12.2007 tarihine kadar tamamlamasının gerektiğini söyleyerek, ' 9?29 Ocak 2008'de vergi müfettişleri kontrollere çıkacak, bu yük bizim sırtımızda bunu bilmenizi isteriz. Dönem sonu gelmesi nedeni ile mükellef KDV ödemekten kaçıyor. Bu kişilerle mücadele edeceğiz' dedi.

ÇAKIRSOY, 2009 yılından itibaren BASEL- II kriterlerinin devreye gireceğini söyleyerek, bankacılık sektörünü yeniden yapılandırma amacıyla oluşturulan BASEL- II ilkelerinin, bankaların kredi verme süreçlerini değiştirmekte olduğunu kaydetti. 2009 yılında uygulamaya geçecek bu değişiklere işletmelerin hazır olması gerektiğini söyleyen Çakırsoy, yeniliklerin bankalardan kredi kullanan işletmeler başta olmak üzere tüm işletmeleri doğrudan yâda dolaylı olarak etkilemesinin beklediklerini kaydetti.

GÜNÜMÜZDE işletmelerin en büyük sorunları arasında; şeffaflık, kurumsal yönetim, kamuyu aydınlatma gibi sorunların olduğunu ifade eden Çakırsoy, ' değerlendirme konuları finansal tablolar, şeffaflık, kurumsal yönetim, muhasebe standartları, denetim ve iç kontrol sistemi olacaktır. Elde edilen sonuca göre işletmelere not verilecektir. Bu notun yüksekliği işletmelerin bankalardan daha uygun şartlarda finansman sağlamalarını kolaylaştıracaktır' şeklinde konuştu.
14 Aralık 2007 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI