17 Temmuz 2019

Yüzde 80 özürlüye engelli maaşı yok


Yüzde 80 özürlüye engelli maaşı yok

Yüzde 80 özürlü raporu olmasına rağmen, işsiz kocasının tarım sigortalı görünmesi sebebiyle kanser hastası kadına özürlü maaşı bağlanmadı.

Yüzde 80 özürlü
Akyazı Pazarköy'de oturan 3 çocuk annesi Nagihan İyiyazıcı, 36 yaşında kanser hastası. Göğüs kanseri teşhisi konulan genç kadının hastalığı yayılarak karaciğer ve kemiklerini de etkilemeye başlamış. Şu anda kemoterapi görüyor. Elindeki iki rapor hastalığının ne kadar ilerlediğini açıkça gösteriyor.

'Yük olmak istemiyorum'
Yenikent Devlet Hastanesi'nin verdiği rapora göre tüm vücut fonksiyonlarının yüzde 80'ini kaybetmiş. İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nün sağlık durumu ile ilgili verdiği yazıda da 'Hastanın bu durumu hayatı tehdit edecek vasıftadır' deniliyor. Onu hastalığından çok içerisinde bulunduğu maddi zorluklar üzüyor. Komşularının yardımıyla geçinen genç kadın özürlü maaşı almak istiyor. Ancak kocasının sigortalı görünmesi gerekçesiyle maaş bağlanmıyor.

Rapora göre karar
Sakarya Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ali İnan ise hastane raporunda yüzde 80 engelli yazılsa bile, raporun 'ağır özürlü' bölümüne 'hayır' yazılması sebebiyle İyiyazıcı'nın talebinin reddedildiğini söyledi. Yenikent Devlet Hastanesi'nden yapılan açıklamada ise kişinin yeme, içme, giyinme gibi ihtiyaçlarını kendisi yapamadığı taktirde 'ağır özürlü' kısmına 'evet' yazıldığını, ancak İyiyazıcı'nın bu tür ihtiyaçlarını kendisinin karşıladığı bildirildi. Başbakanlık Özürlüler Yüksek Kurulu üyesi Prof.Dr. Ali Seyyar, söz konusu kişinin kanunda belirtilen kadar geliri olmadığını belirterek, hastaya engelli maaşı bağlanması gerektiğini kaydetti.
19 Mart 2009 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI