Asgari ücret uygulaması doğa yasası mı? yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Asgari ücret uygulaması doğa yasası mı?28 Aralık 2018, Cuma

Her yılın son aylarında olduğu gibi bu sene içinde bulunduğumuz 2018'in son aylarında asgari ücret meselesi gündemimizi çokça işgal etti. 
Her yıl olduğu gibi bu yıl da işçi sendikaları, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri haftalarca asgari ücrete yapilacak zammı, daha doğrusu zam miktarının ne olması gerektiğini tartıştılar. 
Ekonomideki inişli çıkışlı grafik, Türk lirasının 2018'deki büyük değer kaybı, enflasyon artışı vb. etkenler sebebiyle asgari ücrette "tatmin edici" bir zam beklentisi toplumda hakimdi. Öyle de oldu. 
Fakat her sene olduğu gibi bu sene de temelde tartışılması gereken bir şey atlandı, tartışılmadı. 
Asgari ücretin ne kadar artacağından daha çok tartışılması gereken bir konu var. O konu da devletin asgari ücret belirlemesinin bizatihi kendisinin doğru ya da yararlı olup olmadığı. 
Uzun vadede hepimizin ölü olduğu düşüncesinden yola çıkarsak asgari ücretin iyi/faydalı olduğunu belki düşünebiliriz. Fakat uzun vadeli olarak düşünürsek bunun hiç de öyle olmadığını görürüz. 
Günümüzün tabularından biri olan asgari ücret uygulaması (burada devletin belirlediği ve dayattığı asgari ücret uygulamasından söz ediyorum) insanlık tarihinde oldukça yeni. 
İlk olarak 19. yüzyılın sonlarında Avustralya'da uygulanan asgari ücret 1900'lü yıllarda da Avrupa'da uygulanmaya başladı. Türkiye ise ulusal çapta ilk uygulama 1989 yılına dayanıyor. 
Peki neden işçilerin ve emekçilerin lehine gibi gözüken asgari ücretin aslında tam tersine uzun vadede işçiler ve emekçiler için zararlı olduğunu düşünüyorum? 
Bunun sebebi basit. Çünkü asgari ücretin bütün işletmelerde aynı şekilde uygulanması hem mikro ölçekte hem de makro ölçekte zararlı olabiliyor. 
Mikro ölçekte, küçük çaplı şirketlerde işten çıkartmalar artabiliyor. Kayıtdışı istiham artıyor. Sosyal güvenceler tam tersine tehlikeye giriyor. 
Makro ölçekte baktığımızda ise şunu görmekteyiz ki; insanların yaptığı iş için harcadığı emek karşılığı aldığı ücret bir taban ya da tavan fiyata bağlanmamalı. Bu, asgari ücretle bir ömür yaşamaya insanları mahkum etmekten başka nedir? 
Asgari ücretin olmadığı ülkelerle bizim ülkemizdeki çalışan nüfusu incelediğinizde demek istediğim daha net anlaşılacaktır. 
Emeğin karşılığı olan ücreti devlet değil, piyasa belirlemelidir. Devletin yapacağı en olumlu iş bu bağlamda işçinin maaşından ve hayatinin her anından aldığı vergileri düşürmek hatta bitirmektir. 
Türkiye'de bu hemen uygulanabilir mi ya da uygulanmalı mı açıkçası bilemiyorum.  
Bildiğim şey ise en azından bu konuda bir bilincin oluşması gerektiği.
Keşke her şey kamu otoritesi tarafından verilen kararlarla çözülebiliyor olsaydı...