Bisikletle Hacca Giden Sakaryalı yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Bisikletle Hacca Giden Sakaryalı11 Ocak 2019, Cuma

“Bisikletiyle hududu kaçak olarak geçen ve hacı olan takkeli ve aksakallı Mehmet Neşet Öz, seyyar bir vaiz, dönüşte Cilvegözü sınır kapısından tevkif edilmiştir.” yazıyor eski bir gazete kupüründe. Hemen dikkat kesiliyorum!
Bisikletle uzun mesafeleri aşmak hakkında yazmak isterken denk gelen bu haberi ilginç kılan asıl detaya geliyorum. 1964 yılına dair bu haberin devamında “Sakarya ili Kargalıhanbaba köyünden olan Neşet Öz, hacca gidebilmek için Türkiye’nin bütün illerinde vaizlik yaparak beş bin lira biriktirmiştir.”
55 yıl önce Hendek, Kargalıhanbaba’dan yola çıkıp hacca giden Neşet amca, bugün kendi aramızda yaptığımız “bisikletle hacca gidebilir miyiz?” sorusunun cevabını o zaman vermiş. Neşet amcanın bir yakınına ulaşıp hikayesini daha detaylı öğrenebilir miyim diye düşünürken, aynı paylaşım altında torunu Coşkun bey ile tanıştık. Coşkun bey hikayenin detaylarını öğrenerek iletti. Hikayenin detayları çok daha ilginç.
Mehmet Neşet amca, Kargalıhanbaba’dan çıktığı yolculuğunda önce Ankara’da çalışan oğlunun yanına uğruyor ve ondan 15 lira alarak eski pasaportuyla Cilvegözü sınır kapısına gidiyor. Pasaportu eski olduğu için memurlar tarafından geçişine izin verilmeyince başka bir yoldan gitmeye karar veriyor. Hatay – Samandağ tarafına sürüyor ve o bölgede vaizlik yapamayınca inşaatlarda çalışıyor. Bu bölgedeki kişilere Mekke’ye nasıl gidebileceğini sorarken, bölge sakinleri kaçakçıların yollarını gösteriyorlar ve Mehmet Neşet amca bisikletini tellerin üzerinden atıp başlıyor Ürdün’e sürmeye. Kabe’ye kadar ulaşan Neşet amca, orada yaşlı ve sakatları sırtında tavaf ettirerek para kazanıyor.
Bir süre sonra akrabalarının Mekke’ye geldiğini öğrenen Neşet amca onlarla geri dönmek istese de otobüsü kaçırıyor. Kendi imkanlarıyla Türkiye’ye dönmek için tekrar sınır kapısına bisikletle gelerek, “siz beni göndermediniz ama ben gidip hacı oldum” diyor. Bunun üzerine kızıp ne halt yemeye gittin diyen görevlilere de “gavur olmaya gitmedim ya, hacı olmaya gittim” deyiveriyor. Kaçak yoldan çıkış yapıp geri dönüş yapmak istediği için mahkemeye çıkıyor ve bir ay hapis yattıktan sonra köyüne geri dönüyor.
Kargalıhanbaba’dan Mekke, 3 bin kilometre. Bisiklet ile bu yolculuk mümkün mü? Gayet mümkün. O dönemde at sırtında ülkeler aşan insanların yanında çok daha fazlasını yapmak bile mümkün. Şuradan biliyoruz ki, aramızda hem Türkiye içinde hem de ülke dışında binlerce kilometreyi kapsayan bölgesel turlar yapmış olan arkadaşlarımız mevcut. Şahsen 2017 yılında İzmir ve Aydın illeriyle Çeşme yarım adasını kapsayan Ege turunu tamamladım. 2018 Eylül ayında Sakarya’dan Trabzon’a pedal çevirdim. 1,200 kilometreyi 12 gün boyunca tüm sahil şeridini kapsayacak şekilde sürdüm.
O sebeple bizim için bu yolculuklar olası geliyor. Ayrıca şimdiye kadar birçok yerli yabancı bisikletli gezgini Sakarya Bisiklet Evi’nde ağırlamaya devam ediyoruz. Onlardan da aşikar olduğumuz bir konu. Günümüzde bisikletiyle dünyayı gezen Türk, Gürkan Genç örneği karşımızda duruyor. Gürkan Genç, 2011’de başladığı Dünya turunda 46 ülkeye pedal çevirdi ve bugün itibariyle bisikletiyle 76 bin kilometre yol kat etti. Şu an Şili’de hayallerine sürmeye devam ediyor. Gürkan Genç gibi dünyanın çeşitli yerlerinde pedal çeviren birçok Türk var…
At sırtında cihanı gezmiş millet, şimdi demir atlarıyla dünyayı pedallıyor. Sakarya’nın bisikletli gezginlerini araştırsak çok daha fazla bisikletli seyyah bulacağımıza eminim. Görünen o ki bu şehrin bisiklet geçmişi, çok daha uzun yıllardan besleniyor. Ona rağmen, yeri gelmişken söyleyeyim; bugün Kargalıhanbaba ve çevresindeki tüm köylerde, kahvelerde, okullarda, camilerde alabildiğine bisiklet var, bisiklet kullanmayan neredeyse yok ama bir metre bisiklet yolu, birkaç tane hariç bisiklet park ünitesi bile bulunmuyor…
Kargalıhanbaba’dan yola çıkıp, Türkiye’nin birçok ilinde vaizlik yapıp para kazanarak hacca giden Mehmet Neşet Öz’ün hikayesi, bisikletli yaşam için nadide bir örnek oldu. Başka bir açıdan da bakarsak da umudunu, yaşamak hevesini kaybedenlere ışık olsun…