Ruh gerek yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Ruh gerek5 Şubat 2019, Salı

Yazıya başlamadan önce, şöyle bir hayata baktım. Çevrenin insanlarına ve insanlığın geldiği son noktaya baktım ve hayat kokan kalemim; “neler oldu bize’’ diye sordu bana. Daha sonra, ‘’nerede?’’ dedi, biraz hüzünlü ve deli bir öfke ile. ‘’Nerede, komşusu açken tok yatmayanlar? Nerede, tebessüm etmeyi sadaka sayan millet? Ve nerede aile ile bir ve beraber olup, aile ile ilişki içinde olmayı ibadet kabul eden bu ümmet?’’ diye, hayıflanmaya başladı hayat kokan kalemim. Son olarakta, ‘’hem hayata, hem de insanlığa ruh gerek.’’ Diyip sustu.
Hayata, insanlığa ve günümüzde nefes alan aşka baktığım vakit, ilk göz ağrım olan duygu kalemim, işte bunları söylüyor. Ülkeye, ülkenin gündemine ve siyasete baktığım vakit ise, pek te farklı bir tablo çıkmıyor karşıma. Zira ülke çok kritik bir seçime gidiyor, bazı ruhsuz kişiler, kendi çorbasından başka, hiçbir şey kendine dert etmiyor. Biri bir yandan, gönülden, gönül almaktan, gönüllere girmekten söz ediyor, biri öbür yandan, kibir tahtına oturup, gönülleri değil de, sadece kendi gönlünü düşünüyor. Peki ya, nerede adalet? Eşitlik nerede? Nerede insanlık? Müslümanlık nerede?
Her ne kadar, et ve kemikten oluşuyor olsa da, ruhu, gönülü, dilinden çıkan değil, özünden çıkan, sözü ile varoluyor insan. Hayatı yaşamak, duyguları hissetmek için, sevgiyi ve aşkı tatmak, aşkın ne dediğini anlamak için ve bugünün gündemini, neden Türkiyemize saldırılarının olduğunu algılamak için, taze, temiz ve en önemlisi, kibirsiz bir ruh gerek.
Bize, hayatı yaşarken, aşkı hissederken, ana baba makamında, evlat makamında, arkadaş makamında, eş, sevgili makamında iken de, samimi bir ruh gerek. Allah’ı zikir ederken de, temiz bir ruh gerek, vatan için koşarken de. Fakat ne yazık ki, ruh kalmadı bizde. Heyecan kalmadı, kolay ulaştığımız için, aşka duyduğumuz aşk, kalmadı bizde. Başörtüsünü baş tacı ettik ama, başörtüsünün anlamını ve ruhunu ayaklar altında ezip çiğnedik biz. Bu ülkeyi, belki yüz yıl sonra, yeniden İslama öncü haline getirdik ama, millet olarak İslamdan uzaklaştık biz.
Oysa, bugün, dünya değişiyor, dünya kılıfını yırtıyor ve dünya kendine, yeni kılıf arıyor… Amerika güç kaybediyor, güç kaybettikçe, öfkelenip etrafa saldırıyor ve her geçen gün, biraz daha yalnızlaşıyor… Haç ve Hilal savaşı, her an biraz daha kızışıyor, Haç’ın düştüğü yerde, bazen Hilal de sarsılıyor ve Hilal, bu savaşta, arkasında sadece ama sadece, son kale Türkiye’yi görüyor…
Dedim ya; Hilal’in; “son kale’’ olarak gördüğü Türkiyede, riyakar iki ayaklı cisimler var. İslamsız Müslümanlar, hak’tan bihaber olan, bu yolda yürüyen, bir değil, bin yüzlü, sahte, bi o kadar da şımarık dava adamları var. ‘’Memleket işi, gönül işi’’ denildiği ortamda, gönüllerden uzak, ego tahtında oturanlar var.
Bu yüzden, ‘’ruh gerek’’ diyorum. ‘’Bize 1915 Çanakkale ruhu, 1994 İstanbul ruhu, 1998 28 Şubat zulmüne karşı direniş ruhu ve zifiri karanlığı aydınlığa çıkaran, 15 Temmuz ruhu gerek’’ diyorum. Yani diyorum ki; adı her ne olursa olsaydı, bize İslam, adalet, birlik ve beraberlik ruhu gerek.