Gençler Kaçıyor, Büyükler Seyrediyor yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Gençler Kaçıyor, Büyükler Seyrediyor7 Şubat 2019, Perşembe

Sayın Sezai Matur, bu hafta içinde Sakarya’nın yetişmiş insanlarının yurtdışına göç ettiğine dair yazılar yazdı. 2017 yılından resmi rakamlar vererek özellikle gençlerin kendilerine doğru düzgün bir hayat kurabilmek için yurtdışına gitmek konusunda planlamanın ötesinde bizzat faaliyete geçtiğini anlatmaya çalıştı. 2017 verilerine göre; Sakarya nüfusuna oranla yurtdışına göç veren 2. şehirmiş.
2018 yılı rakamları büyük ihtimalle daha çarpıcı olacaktır. Çünkü ben de uzunca bir süredir gençlerdeki bu eğilimin farkındayım. Kişisel gözlemlerim de aynı yönde… Sakarya’daki gençler; “bu şehirde atık yaşanamaz” algısına sahip!
Peki neden?
Sorunu belki ekonomik tabanlı düşünebiliriz. Ancak yeterli olmaz çünkü ekonomik tabanlı sebepler nedeniyle Sakarya 30 yıldır göç veriyor zaten. Kendi yaşıtlarımdan başlayarak daha küçük yaşlara kadar takip edebiliyorum. Uzun yıllardır, iyi eğitim imkânı bulanların önemli bir kısmı zaten üniversite eğitimi sonrası memlekete geri dönmediler. Başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde yaşıyorlar, çalışıyorlar, evlenip yuva kuruyorlar.
Şimdi ise biz yurtdışı göçlerini konuşuyoruz. Anlaşılan o ki; gençler İstanbul’da da durumlarının Sakarya’dan pek farklı olmayacağını düşünüyorlar ve daha farklı alternatifler arıyorlar. Demek ki tek neden ekonomi değil!
Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümü bu konuda kapsamlı bir araştırma yaparsa şehir için faydalı olacaktır. Bu sayede detaylı bilgi elde etme fırsatımız doğacaktır. Ancak ben kendi mesleğimden elde ettiğim tecrübelerimle birkaç neden sayabilirim.
Gençlerin, son dönemde yaşanan milliyetçilik akımına rağmen başka ülkelerde “mülteci gibi” yaşama isteklerine sebep olan ilk önemli etken; bu şehrin gerçekten yaşamak için zor bir şehir olmasıdır. Gençler bir acıdan haklıdır! Sakarya şehri çok uzun bir süredir bilim, sanat, teknoloji ve refah üretememektedir. Bunun sebebi, şehri yönetenlerin düşük seviyedeki vizyonudur.
İkinci önemli neden; hemşerilerimizin hayata bakışlarındaki yanlışlıklardır. Daha net bir ifade ile bu şehir insanının, otoriteye olan bağımlılığıdır. Oysa adalet ile tecelli eden hak, otoriteden beridir. Otorite elbette yönetimsel bir ihtiyaç olarak görülebilir. Fakat halkın başına bela olmaması için sınırlandırılmalıdır.
Oysa Sakaryalılar yetkileri, dağıtarak verimli bir yönetim elde etmek yerine, tek bir çuvala doldurup ağzını bağlamayı tercih etmektedirler.
Kafası çalışan gençler otoriteden haz etmiyorlar. Özellikle şehrin kaynaklarının paylaşılmasında görülen adaletsizlik nedeniyle kızgınlar. Sakarya’daki durum, Türkiye’nin genel yapısına paralel gittiğinden yurtdışında yaşamayı önemli bir alternatif olarak görüyorlar.
Siyasete fazla girmeden konumuzu bağlayalım.
Gençler, gidiyor. Aslında kaçıyorlar. Kalıp mücadele etseler elbette daha iyi olacaktır. Ancak, hiçbir ebeveynin kendi çocuklarına “giden gider, kalan sağlar bizimdir” anlayışı ile yaklaşmayacağını bildiğimden şunu söylemek isterim.
Aklımızı başımıza almaz ve kendi çağımızda emanetçi olduğumuz şehrimizi gençlerin talepleri doğrultusunda geliştiremezsek (düzeltmezsek), bedelini maalesef yakın bir gelecekte çocuklarımızdan uzak kalarak ödeyeceğiz!