Siyasetin zembereği boşaldı yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız :
Kimden : Kime :
Mesajınız :

Siyasetin zembereği boşaldı11 Şubat 2019, Pazartesi

Son bir ay içinde ulusal ve yerel basında yer alan siyaset haberlerinden derleme:
   “CHP’den aday gösterilmeyen Şişli Belediyesi eski başkanı Mustafa Sarıgül DSP’ye geçip bu partinin adayı oldu. Sarıgül’ün İstanbul’un başka bazı ilçeleri için de devrede olduğu konuşuluyor. Örneğin Beşiktaş’ta CHP’nin aday göstermediği Avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nu yarışa DSP’den girmesi için ikna etmeye çalışıyor.”
    “AKP’nin Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu yeniden aday gösterilmeyince BBP’ye geçti. İspiroğlu’nun, CHP adayı Kerem Erksoy’un çekilmesiyle İYİ Parti’den Millet İttifakı adayı olma planı tutmadı. 2004’te Genç Parti’den seçime girip kaybeden İspiroğlu 2009’da MHP’den, 2014’te de AKP’den başkan seçilmişti.”
   “Mersin Çamlıyayla AKP İlçe Başkanı Mehmet Ali Yetiş, hırsızlıkla suçlanan belediye başkan adaylarına her şeye rağmen destek istedi. Yetiş ‘Hırsız bizim hırsızımız. Vatan hainlerinin yanında yer almaktansa bizim hırsızın yanında yer alırız’ dedi.”
   “Millet İttifakı’nın Karasu’da CHP’li bir ismi ortak aday yapma kararına rağmen İYİ Parti İlçe Başkanı ve bazı yöneticileri, BBP adayı Mehmet İspiroğlu’un mahalle toplantılarına katılarak kendisine destek veriyor. Diğer taraftan CHP ile İYİ Partili bazı yöneticiler arasında ortak belediye meclisi listesi hazırlamak için görüşmeler yapılıyor.”
   “15 yıldır CHP’den Marmaris Belediye Başkanı olan Muhammet Ali Acar, dördüncü dönem için aday gösterilmeyince partisinden istifa etti. DSP’ye geçen Acar 31 Mart’ta şansını buradan deneyecek. Acar, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 'Muğla'dan nefret ettim ve Muğla'yı gözden çıkardım' dediğini iddia etti.”
   “2014 yerel seçimlerinde Hendek’te MHP adayı olan ve az bir farkla seçimi kaybeden Turgut Babaoğlu, 31 Mart seçimlerinde partisinin seçimlere katılmayacağı belli olunca partisinden istifa edip BBP’ye geçti ve buradan aday oldu.”
   “CHP Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli yeniden aday gösterilmeyince DSP ile flörte başladı. Benli, ‘CHP'de aday belirlenirken, Sivaslılara, göçmenlere, kadınlara sahip çıkılmadı’ dedi. Handan Toprak Benli’nin Avcılar’dan DSP adayı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.”
   “Uzun yıllar DYP Karasu ilçe başkanlığı ve İl Genel Meclisi üyeliği yapan Mehmet Çatalbaş, BBP’den belediye meclisi üyeliğine aday oldu. Çatalbaş 2014’te MHP listesinden meclis üyesi seçilmiş ve MHP Meclis Grubu Başkanlığı yapmıştı.”
   “Ankara'da da, CHP’li eski Çankaya Belediye Başkanı Ali Haydar Yılmaz'ın DSP ile görüşme halinde olduğu ve bu partiden Ankara Büyükşehir Belediyesi adayı olacağı söyleniyor.”
   “MHP’nin Karapürçek belediye başkan aday adayı Cavit Karslı, partisinin Sakarya’da aday çıkarmama kararı sonrasında BBP’ye geçip buradan yarışa katılacağını duyurdu. Karslı’ya yeni partisinin rozetini BBP Genel Başkanı Mustafa Destici taktı.”
   Örnekleri çoğaltabilirim ama gerek yok. Koltuk hırsı deyin, liderlerin basiretsizliği deyin, seçmene saygısızlık deyin; siyasetin manzarası bu…
   Etik dışı bu aykırı çekmeleri seçim ittifaklarının getirdiği hoşnutsuzluklar olarak değerlendirmek yeterli değil. Yapılması gereken yeni bir seçim yasası ile zembereği boşalmış siyasal sisteme yeni bir düzen getirmektir.
   Çare; yerel yönetim ve milletvekilliği seçimlerinde tüm parti üyeleriyle hâkim gözetiminde ön seçim yapılmasıdır.
   Geçmişte böyleydi. Önseçime katılmış aday adayının,  kaybettiğinde bir başka partiye geçmesinin veya bağımsız aday olmasının önü yasal olarak kapalıydı.
   Genel başkanlara verilecek sınırlı sayıdaki kontenjan da ekonomist, uluslararası ilişkileri bilen ve benzeri uzman kişiler için kullanılıyordu.
   Siyaset ruhunu teslim etmeden yeni seçim yasası şart!