13 yaş vücudundan size ne!

Çoğunlukla kamusal alanda yapılmış bir açıklamayı eleştirmeden önce cümlelerin sebebini tespit edip konuşmacının bakış açısını anlamaya çalışır, empatik zeminde değerlendiririm.  

Fakat açıklamaları yapan kişi belli bir makamı temsil ediyorsa yahut ulusal bir kanalda kitlelere hitap ediyorsa, bakış açısı her ne olursa olsun, ölçülü kelimelerle meramını anlatmalı, ağzından çıkanların yankısını hesap etmeli diye düşünürüm.

Geçtiğimiz hafta Akit TV’deki Derin Kutu adlı programda Prof. Dr. Kutluk Özgüven, Dr. Lütfü Özşahin ve Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu konukmuş. Prof. Dr. Özgüven’in de “13 yaş süper kadın vücududur, ilk doğum için çok elverişlidir.” açıklaması epey tepki görünce merak duyup baştan sona izledim o programı, önyargısız, doğruluk payları olabileceğine inancımı hiç kaybetmeden.

İzlemeyenler için kısaca özetleyecek olursam, program boyunca “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”, “Akraba Evlilikleri”, “13-17 yaş cinsel yaşamın doğruları/yanlışları” gibi konular tartışılmış. Gerçi tartışılmış demek için farklı görüşlerin bir araya gelmesi gerekir. Oysa burada, moderatör Sabri Balaman, ele alınacak konuyu konuklarına açıklarken, kendi bakış açısını net biçimde ortaya koyup zaten çerçeveyi oluşturmuş, diğer üç konuk da şahsına münhasır üsluplarıyla belli yorumlarda bulunup moderatörün amaçladığı hararete hizmet etmiştir.  

İzlemeyenler lütfen izlesin, Kutluk Özgüven, herkesin tepki gösterdiği, “13-16 yaş kadın vücudu mükemmeldir, çocuk doğurmak için yaratılmıştır.” açıklamasının hemen arkasında “Tabi ben buna destek vermem, çünkü şu an 18 yaşındaki gencin zihniyetini bile beğenmiyorum, buna ilk ben karşı çıkarım.” diyor. Sansasyonel cümleleri kırpıp konuşmasının devamını gizlemek hiç adil olmaz. O yaşta bir doğum yapılmasını savunmuyor, o yaştaki çocuk bedeninin rejenerasyon kabiliyetini anlatmak istiyor aslında. Fakat esas skandal zaten o yaştaki kız çocuğunun bedeninin sohbet konusu olmuş olması. O kişinin gündem olan cümlelerini elbette savunmuyorum fakat o programın gidişatı neyi icap ediyorsa o adam da onu konuşmuş, gayet de programa uygun bir konuk olmuş yani, doğru ifadeler seçememesinin kurbanı olmuş yalnızca. 

Bu dört erkeğin, 2.5 saat boyunca hangi cinsel tercihin doğru hangisinin yanlış olduğunu emredici üsluplarla halka dikte etmeye çalışması, kendi ahlaki normlarına ters gelen bakışları, “sapkınlar”, “aşağılık fikirliler”, “geri zekalılar” ve başkaca küfür içeren kelimelerle yaftalamaları çok normal de Kutluk Özgüven’in o cümlesi mi sorun bir tek ?

İstanbul Sözleşmesi’nin kalkması için hükümete baskı yapın, diyerek halkı galeyana getirmesi normal de, Anayasa’nın değiştirilmesi lazım cinsel tercih bir özgürlük olmamalı, diyerek kendi ahlak anlayışını hukuktan üstün tutması normal de, 13 yaşındaki kız çocuğunun vücudu mükemmel, cümlesi mi yanlış bir tek?

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun bu program ve kanal için bir yaptırımı olacağına inanıyorum. Herkesin inandığı ve korumak istediği kültürel/dini değerler var, bunu samimiyetle kabul ediyorum. Fakat yukarıda da dediğim gibi, ulusal bir kanalda açıklama yapıyor iseniz, kendi bildiğinizi söyler, geri çekilirsiniz. 80 milyona hitap edebilme kudretiniz varken, kimseyi kin dolu cümlelerle tahrik edemezsiniz. Bunun sosyal bir hukuk devletinde yaptırımları olacaktır.

RTÜK’ün şüphe duyulan tarafsızlığını ispat etmesi için de epey iyi bir fırsat olduğunu düşündüm bu halin, sizce ne karar çıkar?

YORUM EKLE