19 Haziran 2019

BARO: EMNİYET MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINSIN


BARO: EMNİYET MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINSIN

Sakarya Barosu Yönetim Kurulu Başkanı Vacit Öktem yazılı bir açıklama yaparak, Emniyet Müdürü Faruk Ünsal'ın zaman geçirmeden görevden alınması gerektiğini bildirdi. Baro'nun açıklaması şöyle.

Kamuoyuna daha önce açıkladığımız gibi, Sakarya barosu ' hukukun üstünlüğü' ve 'hukuk devleti' ilkelerine gönülden bağlı, eksiksiz tam demokrasinin savunucusudur.Bu nedenle, ' hukuk devleti ilkelerinin 'koşulsuz uygulanmasından yanadır.İyi bir hukuk devletinden bahsedebilmek için sav, savunma ve karar organlarının uyum içinde olmaları, bu oluşuma destek veren unsurların da bu ilkelere inanmış ve ona göre davranış sergilemiş olmaları gerekmektedir.
Halkımızın, ülkemizde hukuk kurallarının egemen olduğu ve hiç kimsenin konumu ne olursa olsun yasalar karşısında bir ayrıcalığının veya üstünlüğünün olmadığına dair bir kuşkusu olmamalıdır.
Dolayısıyla bu ilkeleri ayakta tutmak, yasaları korumak ve düzene aykırı
davrananları engellemekle görevli güvenlik kurumlarına da, bu kapsamda büyük sorumluluk düşmektedir.
Bu genel değerlendirme çerçevesinde, son günlerde şehrimizle ilgili güvenlik
konularında maalesef olumlu gelişmelerden bahsetmek mümkün değildir.
Sakarya'da yapılan bir çete operasyonunda İl Emniyet Müdürü Faruk Ünsal'ın
adının geçtiği ve çeteye köstebeklik yaptığı haberleri ulusal ve yerel basında yer almıştır. Sakarya'nın güvenliği ve asayişi ileri düzeyde bir kent olarak anılması gerekirken, bu konuda görevli en üst düzeydeki İl Emniyet Müdürünün bir çete operasyonunda adının geçmesi kentimizin güvenliği adına büyük bir talihsizliktir.
Sakarya Barosu olarak bu durumu endişe ve üzüntü ile karşılamaktayız.
Sakarya kenti bu şekilde Türkiye'nin gündemine girmeyi hak etmemiştir.
Bu nedenle soruşturmanın objektif ve sağlıklı bir biçimde yürütülmesi için,adı
geçen müdürün derhal açığa alınması gerekmektedir. Zira, bu soruşturmayı yürüten ve önceki operasyonlardaki başarıları bilinen KOM Şube Müdürü Alpaslan Hersanlıoğlu uzmanlık gerektiren mevcut görevinden alınarak Arifiye ilçesine atanmış, bu durum ise soruşturmanın objektifliği konusunda kamuoyunda tereddüt yaratmıştır.
Hukuk kurallarının herkes için gerekli olduğu ve aksi ispatlanıncaya kadar
suçlanan kişinin masum olduğu ilkesini göz ardı etmemekle beraber,bazı makamda bulunan kişilerin konumları,hiç kimsede kuşkuya ve tereddüde izin vermeyecek şekilde önemlidir.Bu makamlardan biri de Emniyet Müdürlüğü'dür.
Sakarya Emniyet Müdürü Faruk Ünsal da bu sorumluluğunun gereğini yerine
getirmelidir.
Kamuoyuna saygıyla sunulur.
13 Temmuz 2009 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI