19 Eylül 2018

Tam donanımlı hasta odaları geliyor


Tam donanımlı hasta odaları geliyor

Sağlık Bakanlığı'nın ilgili yönetmelikte yaptığı yeni düzenlemeyle hasta odaları 'tam teşekküllü' olacak.

Manşetler
? Makyajı doğru yapıyor musunuz?
? Düz bir karın için 4...
? En stresli üç grubun dermanı...
? 'Düşük bel' yağ dokusunu artırıyor
? Yanığa yeni çözüm: Yapay deri
Tümü »
Tadilat yapılarak oluşturulacak hasta odalarına mutlaka banyo, tuvalet ve lavabo konulurken, odalarda ayrıca mümkünse televizyon, telefon, mini buzdolabı ve eşya dolabı da bulundurulacak.

Odalar 1 ve 2 kişilik
Sağlık Bakanlığınca yayımlanan genelgede, ilgili yönetmelikte yapılan düzenlemeyle tüm sağlık kurumlarında hasta odalarının 1 ve 2 kişilik olmasının benimsendiği, ancak kurumun fiziki şartları dikkate alınarak daha fazla hasta kalabilen odaların da bulunabilmesine imkan tanındığı kaydedildi.

Yapılan incelemelerde, hastanelerde koğuşların bölünmesiyle oluşturulan hasta odalarında yalnızca yatak sayısının azalmış olduğu, banyo, tuvalet ve lavabo bulunmadığı, bu şekilde oluşturulan odaların yönetmeliğe uygun olmadığının tespit edildiği belirtildi.

Bu sebeple yapılacak düzenlemelerde şunlara dikkat edilmesi istendi:

?Tadilatlar, bir odadaki yatak sayısı ne olursa olsun banyo, tuvalet ve lavabo bulunacak şekilde yapılacak. Yalnızca odayı bölerek yatak sayısının azaltılması yönünde tadilat yapılmayacak.

?Odalarda özürlü hastalar için tutunma barları, bu kişilerin kullanımına uygun lavabo, banyo ve tuvaletlerle tekerlekli sandalye transferini kolaylaştıracak düzenlemeler yapılacak.

?Polikliniklerde özürlüler başta olmak üzere bütün hastalar için hostes hizmeti verilecek.

?Hastane içinde ve hasta odalarında tekerlekli sandalye geçişini engelleyecek şekilde seviye farkı olan yerlerde uygun bağlantı rampaları yapılacak.

?2 ve daha fazla yatak bulunan odalarda gerektiğinde kullanılmak üzere, yatakların paravan gibi bir ayıraçla uygun şekilde ayrılabilmesi için düzenleme yapılacak.

?Refakatçilerin gerektiğinde yatıp dinlenebileceği pozisyon verilebilen koltuklarla mümkünse televizyon, telefon, mini buzdolabıyla hasta ve yakınlarının eşyaları için dolap bulundurulacak.

?Hasta odalarına hemşire çağrı sistemi kurularak, çalışır durumda bulundurulacak.
12 Temmuz 2007 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI