23 Ekim 2018

SON OSMANLI 'ADAPAZARI KANI' TAŞIYORDU'


SON OSMANLI 'ADAPAZARI KANI' TAŞIYORDU'

Sulta 2. Abdulhamid'in torunu, Adapazarlı Aliye Melek Hanım'ın oğlu Şehzade Ertuğrul Osman Efendi vefat etti. Şehzade Ertuğrul 'Son Osmanlı' diye tanınıyordu.

2004'TE VATANDAŞLIK
Sultan 2. Abdülhamid'in 4. Kadın Efendisi Mezide Mestan Haseki Kadın Efendi'den oğlu Pens Şehzade Mehmet Burhaneddin Efendi'nin oğlu Şehzade Ertuğrul Osman Efendi dün İstanbul'da vefat etti. Osmanlı Hanedanı'nın Reisi ve 'Son Osmanlı' diye anılan, 1992 yılında Türkiye'ye gelen ve 2004 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilen Şehzade Ertuğrul Osman Efendi'nin annesi Aliye Melek Nazhar Hanımefendi 13 Ekim 1892 yılında Adapazarı'nda dünyaya gelmişti.
ABD'DE SÜRGÜN HAYATI
Aliye Melek Nazhar Hanımefendi 7 Haziran 1909 tarihinde Nişantaşı'nda Prens Şehzade Mehmet Burhaneddin Efendi ile evlilik yapmıştı. Yaşlılık ve böbrek yetmezliği sonucu dün Amerikan Hastanesi'nde vefat eden Ertuğrul Osman Efendi ilki Prenses Gulda Twerskoy Hanım Efendi ile 20 Ocak 1947'de, ikinci olarak Prenses Zeynep Tarzi Hanım Efendi ile 27 Eylül 1991 tarihinde evlilik yapmıştı. 1912 doğumlu 'Son Osmanlı' 1933'teki sürgünün ardından babasıyla ABD'ye yerleşmişti.
25 Eylül 2009 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI