16 Ekim 2018

VATAN DA ÜNSAL'I YAZDI


VATAN DA ÜNSAL'I YAZDI

Vatan Gazetesi Emniyet Müdürü'nün tutuklanması süreciyle ilgili bir haber yayınladı. Burak Bilge'nin Haberi:

Sakarya Emniyet Müdürü Ünsal'ın, yakalanacağını anlayınca çeteyle bağlantısını ortaya çıkaran Organize Şube Müdürü Hersanlıoğlu'nu sürgüne gönderdiği ortaya çıktı. Ancak bu kurnazlığı da Emniyet Müdürü'nü tutuklanmaktan kurtaramadı

Üst düzey yöneticilerin karıştıkları çete operasyonlarıyla gündemden düşmeyen Sakarya'da bir türlü sular durulmak bilmiyor. Geçtiğimiz Temmuz'da Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı'nın amcası Hüseyin Yazıcı'nın liderliğini yaptığı, AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Yıldırım'ın yeğeni Ali Yıldırım'ın da tutuklandığı soruşturmada son olarak Sakarya Emniyet Müdürü Faruk Ünsal da cezaevine gönderilmişti. Emniyet Genel Müdürlüğü'nde şok etkisi yaratan tutuklamayla ilgili çarpıcı ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı.

'Düğün başlıyor'

Sakarya Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi (KOM), geçen yıl ihbar üzerine bir çalışma başlattı. Liderliğini KOM Müdürü Alparslan Hersanlıoğlu'nun yaptığı operasyonda, Hüseyin Yazıcı ile AKP Milletvekili Recep Yıldırım'ın yeğeni Ali Yıldırım'ın telefonları dinlemeye alındı. Teknik takip sürerken şebeke üyesi iki kişinin yaptığı bir konuşma, polisin dikkatini çekti. Görüşmedeki, 'Adapazarı'nın başından bilgi geldi, operasyon başlıyor' ve 'Bilgi geldi düğün başlıyor' şeklindeki ifadeler, zanlıların yürütülen gizli soruşturmadan haberdar olduklarını ortaya çıkardı. Operasyonu hızlandıran KOM Müdürü Hersanlıoğlu, 5 Temmuz'da düğmeye bastı.

Pek çok işyerine baskınlar düzenledi. Aralarında AK Parti Milletvekili Recep Yıldırım'ın yeğeni Ali Yıldırım, Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı'nın amcası Hüseyin Yazıcı ile yeğeni Cemal Yazıcı'nın da bulunduğu 32 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 6'sı tutuklandı.

'Bilgiyi Ünsal'dan aldık'

Operasyonu yürüten Hersanlıoğlu'nun, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk'e teslim ettiği dosyada, Sakarya Emniyet Müdürü Faruk Ünsal'ı 'şüpheli' gösteren kayıtlar da vardı. Bunun üzerine savcı tarafından ifadelerine başvurulan milletvekilinin yeğeni Ali Yıldırım ve Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı ifadelerinde, operasyonun yapılacağı bilgisini Sakarya Emniyet Müdürü Faruk Ünsal'dan aldıklarını söyledi. Böylece Ünsal'ın tutuklanmasına uzanan süreç de başlamış oldu. Savcı, Ünsal'ın ifadesinin alınmasına karar verdi. Bir yazı yazarak operasyonu yürüten Hersanlıoğlu'na ulaştırdı. Kanun gereği İl Emniyet Müdürü'nün sorgulanması için valinin izni olması gerekiyordu. Hersanlıoğlu, yazıyı Sakarya Valisi Hüseyin Atak'a götürdü. Vali Atak izni verdi.

Hersanlıoğlu'na jet sürgün

Operasyonu gerçekleştiren KOM Müdürü Alpaslan Hersanlıoğlu makamına döndüğünde bir sürprizle karşılaştı. Hersanlıoğlu, jet bir kararla Emniyet Müdürü Ünsal tarafından, görevden alındığını ve Arifiye ilçesine atandığını öğrendi.

Tutuklanmaktan kurtulamadı

Ancak polis müdürü Ünsal'ın bu kurnazlığı işe yaramadı. Çünkü ok yaydan çıkmış, soruşturma başlamıştı. Ünsal, 11 Temmuz'da Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelerek savcı Mehmet Berk'e ifade verdi. İfadesinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ancak daha sonra biri memur, diğeri amir iki polisin ifadeleri Ünsal'ın çetedeki rolünü tamamen ortaya çıkarınca, 1 Kasım'da tutuklanarak cezaevine gönderildi.

'Buralara varacağını tahmin etmezdim'

Sakarya Emniyet Müdürü Faruk Ünsal'ın tutuklanmasına varan operasyonu başlatan ve ardından Faruk Ünsal tarafından sürgüne gönderilen KOM Müdürü Alparslan Hersanlıoğlu, operasyonun sonucunun buralara varacağını düşünmediğini söyledi. Operasyon süresince kendisine herhangi bir baskının olmadığını ifade eden Hersanlıoğlu, 'Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdum ve kazandım. Ama oraya geri dönmeyeceğim. İstanbul'a tayinimi istedim. Birkaç gün sonra görevime başlayacağım' ded
6 Kasım 2009 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI