22 Temmuz 2019

Gaffar Okkan'a duygulu anma


Gaffar Okkan'a duygulu anma

Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan vefatının 9. yılında memleketi Hendek'te düzenlenen sempozyumla anıldı. Okkan'ın kişiliği, kardeşliği, bölgesel sorunlara karşı yaklaşımları ve halk adamlığının anlatıldığı sempozyumda duygulu anlar yaşandı.

Diyarbakır Emniyet Müdürü iken 2001 yılında uğradığı saldırı sonucu 5 polis memuruyla şehit edilen Ali Gaffar Okkan için Hendek'te sempozyum düzenlendi. Diyarbakır'da görev yaptığı sürece uygulamaları ve tavırları ile herkesin dikkatini çeken ve halkın gönlünde yer eden Okkan'ın başarılı çalışmaları, Sakarya ve Dicle üniversitelerinin Hendek Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlediği 'Bir Kardeşlik Hikayesi Ali Gaffar Okkan' Sempozyumu'nda anlatıldı.
Şehidin ablaları
Hendek Ticaret Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen sempozyumun açılışında Gaffar Okkan'ın hayatını ve Diyarbakır'daki çalışmalarının anlatıldığı sinevizyon gösterisi sunuldu. Sinevizyonu izleyen protokol üyeleri, vatandaşlar ve polisler duygulandı. Bazı polis müdürleri, vatandaşlar ile şehit emniyet müdürünün adını taşıyan bir çocuk gözyaşlarını tutamadı. Sinevizyon gösterisinin ardından salona şehit emniyet müdürünün ablası Sebahat Aslan ile kız kardeşi Gülsüm Özger geldi.
Kardeşliğin güvencesi
Sempozyumun açılışında konuşan Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Binnaz Baytekin, şehit Emniyet Müdürü Okkan'ın sorunları insancıl açıdan, ülkenin birliği ve bütünlüğü açısından çözmek isteyen bir emniyet mensubu olduğunu söyledi. Gaffar Okkan gibi hatırası sürekli yüreklerde yaşayacak olan kişiliklerin Türkiye'de yüzyıllardan bu yana devam eden kardeşliğin en büyük birleştirici unsuru ve güvencesi olduğunu ifade eden Baytekin, 'Devletin tüzel kişiliğini somut olarak temsil eden bir şahsın bu kadar sevilmesinin, sosyolojik, siyasi, kültürel ve tarihsel bağlamlarının tartışılması önem taşıyor' dedi.
Terör mücadelesi
Kars Emniyet Müdürü iken yıllarca hain terörün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşayan Diyarbakır gibi bir ile atanan Okkan'ın İstanbul'da ve farklı yerlerde yapılan baskınlarla terör odaklarının çökertilmesinde çok önemli bir rol oynadığını kaydeden Baytekin, şunları söyledi: 'Kadın polisler Diyarbakır'da ilk kez onun emriyle sokağa çıktılar, trafiği yönettiler. İki küçük otomobil aldırıp, mavi beyaza boyattı. İkişer kadın polis görevlendirdi. Bir otomobil kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim etti. Diğeri de yürümekte zorlanan yaşlılara yardım etti. Okkan'ın ilklerinden biri de şehrin kritik noktalarına kurdurduğu kameralardı. Gece yarılarına kadar makam odasındaki dev ekranda sokakları gözledi.'

Okkan cinayetinin hala kesin olarak çözülemediğini vurgulayan Baytekin, şehit emniyet müdürü hakkında pek çok kitap yazıldığını belirtti. Rektör yardımcısının konuşması sırasında Okkan'ın ablası gözyaşlarını tutamadı.
Halkın içinde oldu
Vali Hüseyin Atak ise 5 korumasıyla şehit düşen Ali Gaffar Okkan'ın, sadece halkının huzurunu sağlayan kişi olarak değil, aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerine imza atan ve daima halkın içinde olan bir müdür olarak anıldığını ifade etti. 1993 yılında Kars Valiliği görevinde bulunduğunu dönemde Kars İl Emniyet Müdürlüğü görevine atanan Okkan ile 4 yıl süreyle görev yaptıklarını belirten Atak, 'Bu süre içinde tabiatıyla Kars'ta da ülkemizin her köşesinde olduğu gibi yoğun terör olayları yaşanmaktaydı. Kendisinin çalışkanlığı görev düşkünlüğü, vatanına milletine ve devletine bağlılığı ile emrinde bulunan tüm polislerimizin en iyi şekilde vatandaşlarımıza hizmet noktasındaki talimatları beni son derece mutlu etmiştir. Kısa süre içinde yaptığı çalışmalar sonucunda terör olaylarında önemli ölçüde düşüş olduğu gözlenmiştir. Okkan, halkının beklentilerine cevap veren ve onlarla iç içe olan bir müdür olarak anıldı. Kars halkı onu bağrına bastı' diye konuştu.
Vatandaş bağrına bastı
1997 yılının Ekim ayında çıkan kararnameyle Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Okkan'ın bir kaç görev yeri olmasına rağmen Diyarbakır'ı tercih ettiğini dile getiren Atak, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Kars'ta elde ettiği birikimlerle Diyarbakır'da farklı uygulamalara girmek suretiyle, kısa sürede Diyarbakır halkının kalbinde taht kurdu. Vatandaşlar kendini bağrına bastı. Uygulamaları tabiatıyla birçok kişinin rahatsızlığına neden olmuş olabilir. O asla unutulmayacak hizmetler verecek bir kişiydi.'
'Kabul edilemez'
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu da Türkiye'de belirli dönemlerde birçok siyasetçi, bürokrat, gazeteci ve düşünce adamının çeşitli nedenlerle memleketlerinden uzaklaştırıldığını belirterek, yaşananların kabul edilebilir yanı olmadığını söyledi. AKP Sakarya Milletvekili Şaban Dişli ise Okkan'ın Türkiye'de kardeşlik duygusunun nasıl oluşturulacağı, bu kavramın nasıl yaşanabileceği ve yaşatabileceği konusunda örnek teşkil edecek bir cevap anahtarı durumunda olduğunu ifade etti.
128 Gaffar bebek
Hendek Belediye Başkanı Ali İnci de Okkan'ın şehit olmasının ardından Diyarbakır'da pek çok çocuğa Ali Gaffar Okkan adı konulduğunu belirterek, ''Diyarbakır Valimizden Ali Gaffar Okkan adında okula giden kaç çocuk olduğunu sordum, kısa bir zaman içinde aynı adı taşıyan 128 çocuk tespit edildi'' dedi. İnci, daha sonra Ali Gaffar Okkan adını taşıyan 4 çocuğu sahneye çıkararak katılımcılara tanıttı. Konuşmaların ardından protokol mensupları ve katılımcılar Okkan'ın için açılan fotoğraf sergisini gezdi. 'Bir Kardeşlik Hikayesi: Ali Gaffar Okkan Sempozyumu' akademisyenler ve gazeteciler tarafından sunulan bildirilerle devam etti. Sempozyum bugünkü etkinliklerle ve Okkan'ın mezarı başında anılmasıyla sona erecek.
24 Ocak 2010 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI