19 Ağustos 2018

Mehmet Altan, 'Kent Dindarlığı'nı anlatmaya geliyor


Mehmet Altan, 'Kent Dindarlığı'nı anlatmaya geliyor

'Kent dindarlığı' kavramını bir süredir yazılarında ve çeşitli platformlarda dile getiren Mehmet Altan, hem dindarların hem de kendisi gibi dindar olmayan insanların buna ihtiyaç duyduğunu belirtiyor ve diyor ki; 'Darbe planları kent dindarlığına karşı yapılıyor
Ona göre kent dindarlığı, dinin siyasi yönüne vurgu yapmaksızın içsel bir yolculuğa çıkma, derinleşme, olayın düşünce ve felsefe boyutunu yakalamaktan geçiyor.
Türkiye, AK Parti'nin iktidara geldiği 2002 yılından itibaren yapılan ve bunlar arasından ortaya çıkan 6. darbe planını konuşuyor. Diğer darbe planlarından daha ayrıntılı olarak hazırlanan Balyoz Harekâtı, camilerde bomba patlatılması, müzelere saldırılar ve uçakların düşürülmesi planlarıyla birlikte olayın vahametini ortaya koydu. Bu planların rejimin Anadolu'ya sürdüğü ve 'kömürlüğe kilitlediği' halkı, merkeze ve kentlere taşıyan AK Parti'ye karşı yapıldığını belirten gazeteci-yazar Mehmet Altan, bunun 'kent dindarlığı'na da darbe olduğunu söylüyor. Dindarlığın neden Şeyh Galip'ten Taliban'a gerilediğini soran ve siyasal İslam ile kültürel İslam arasındaki çizgiye dikkat çeken Altan'ın, bu konuları tartıştığı 'Kent Dindarlığı' isimli kitabı Timaş Yayınları'ndan çıktı. Altan, hem bu kavramı ve hem de bu kavramın günümüzdeki sıcak gelişmelere ve topluma yansımasını ve etkilerini anlatmak için 23 Mart'ta Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin organizasyonunda bir konferans vermek üzere Adapazarı'na gelecek.
'Kent dindarlığı' ve 'kent dindarlarının özellikleri' konusunda 'Kimsenin kimseye benzeşmediği ve yaşam faaliyetinin özünü benzeşmemenin oluşturduğu bir büyük ortamda yani kentte, dindarın kendi inancını bununla ahenkli, buna uygun bir derinlikte buna uygun bir estetikte, buna uygun bir felsefede yaşamasıdır. Aslında dindarlığına, inancına sahip çıkması, bunu bireysel mecrasında özümsemesi ve bu anlayışı bir başkasına herhangi bir şeyi dayatmak için kullanmanın aksine o çoğulculuk içinde koruması, geliştirmesi ve derinleştirmesidir.' ifadesini kullanan Gazeteci-Yazar Mehmet Altan yazı çalışmalarını Zaman Gazetesi'nde yayınlıyor.
28 Şubat 2010 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI