22 Temmuz 2019

Toçoğlu: Şapkadan tavşan çıkaramam


Toçoğlu: Şapkadan tavşan çıkaramam

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, hizmet konusunda Kocaeli ile kıyaslanmalarının haksızlık olduğunu vurgulayarak, 'İzmit ayda 30 milyon gelir elde ederken biz 2.5 milyon alıyoruz. Şapkadan tavşan çıkaracak halim yok ne varsa onu harcıyoruz.' dedi.

İş adamlarını bilgilendirdi
Sakarya Genç İşadamları Derneği'nin (SAGİAD) üyelerine yönelik gerçekleştirdiği haftalık bilgilendirme toplantısının bu haftaki konuğu Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu oldu. Kahvaltının ardından iş adamlarına yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Toçoğlu, ulaşım alanında yaptıkları çalışmalarla yıllardır sıkıntı yaşanan şehir içi ulaşımına bir düzen getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Minibüs ve dolmuşlar kalkacak
Toçoğlu, bu kapsamda sayıları 800'e yaklaşan minibüs ve taksi dolmuşların kaldırılarak yerlerine büyük araçlardan oluşan halk otobüslerinin devreye gireceğini söyledi. bunun için çalışmaların sürdüğünü belirten Toçoğlu, 'Minibüs ve dolmuşçu esnafımızla bu konudaki görüşmelerimiz sürüyor. Onlarla birlikte bu işi ha yata geçireceğiz. Birçok il bunu yapmış ve başarılı olmuş. Şehir içi trafiğin rahatlaması için bunu yap malıyız.' dedi.

Kentsel Dönüşüm Projesi
Şehir içi trafiği konusunda kavşaklar ve sinyalizasyon sistemiyle ilgili İstanbul'da faaliyet gösteren konusunda uzman bir firmayla çalışma başlattıklarını belirten Toçoğlu, herkesi ilgilendiren konularda karar almanın zor olduğunu ancak bu kararların alınıp uygulanması gerektiğinin altını çizdi. Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili bilgi veren Başkan Toçoğlu, projenin iyi bir süreçte gittiğini söyleyerek, bu projeden Büyükşehir Belediyesi olarak bir kuruş kazançlarının olmadığını vurguladı.

'Biz sadece aracı oluyoruz'
Toçoğlu, 'Proje bizim ile mal sahipleri arasında değil; mal sahipleri ile TOKİ arasındadır. Biz sadece aracıyız. Tabiî ki bölge esnafımız bu duruma hayır derse bizde bu proje olsun diye uğraşmayız. Sakarya'nın önünü açacak bölgeyi cazibe merkezi haline getirecek büyük bir proje var ortada. Bunun gerçekleşmesi bize manevi bir haz getirecektir onun ötesinde sakladığımız veya kafamızın arkasında olan bir dirim söz konusu değil. Ne varsa söylüyoruz. Esnafımız rahat olsun onların istemediği bir işi yapmayız.'

'Esnaf istemezse yapmayız'
TOKİ'nin Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapacağı işyeri ve konutların fiyatının yüzde 30 düşürülmesi için Başbakan Erdoğan ile görüşeceklerini belirten Başkan Toçoğlu, 'Biz bölgedeki esnafımızın ve vatandaşımızın bu projede en iyi şartlara sahip olması için çaba gösteriyoruz. Ama her işin bir oluru var TOKİ maliyetini çıkarmadığı bir işi burada niye yapsın. Ortak bir zeminde bu işin her iki taraf içinde en iyi şekilde ortaya konulması için Büyükşehir Belediyesi olarak arayı bulmaya çalışıyoruz. Yakında Dörtyol ve merkezde bürolar kurarak oradaki esnafımıza projeyi ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. Yinede istemezlerse yapmayız olur biter.' ifadesini kullandı.


'Gar Meydanı'na seyirci kalmayız'
Gar Meydanı sorununa ilişkin olarak yöneltilen sorular karşısında oldukça net cevaplar veren Başkan Toçoğlu, Gar Meydanı'nın mezbelelik bir halde olduğunu söyledi. Toçoğlu, 'Ben her gün bu meydanın önünden geçiyorum ve oradaki durumu gözlemliyorum. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bu duruma seyirci mi kalacağız? Orayı kaderine mi terk edeceğiz? Böyle bir şey olabilir mi? Milletimiz bizi bu makamlara neden gönderiyor, bu tarz sorunları çözelim diye. Şimdi bizim bu sorun karşısında kayıtsız kalmamız söz konusu olabilir mi? Ne yaptık, konuyla ilgili TCDD ile görüşmelere başladık. Daha sonra Ulaştırma Bakanımızla da bu konuyu görüştük ve desteklerini aldık. Şimdi bu sorunu çözüme kavuşturmaya çalışıyoruz.' dedi.

'Meydan sorununu çözeceğiz'
Gar binasının Mithatpaşa'daki geçidin arkasına alınmasının şehir trafiği açısından önemli olduğunu vurgulayan Başkan Toçoğlu, 'Meydandaki sorunun çözümü için TCDD ile görüştük bir proje sunduk ve birileri ortalığı aya kaldırdı. İstimlak konusunda belediyenin orada yapacağı bir durum yok. Çünkü istimlak için paramız yok. Oranın çözümünü kendi haline bırakırsak 50 yıl meydan rezil halde kalır. Bizim bu şartlarda bulduğumuz çözüm budur. Varsa başka çözüm üreten söylesin. İlk hedefimiz gar binasını taşımak değil o sonraları olabilecek bir durum. Önemli olan Gar Meydanı'ndaki problemi çözmek biz bunun için uğraşıyoruz.' açıklamasında bulundu.

Ulaşımda büyük araç devri
Göreve geldiği günden bu yana henüz bir yıl geçtiğini belirten Toçoğlu, şehrin sorunlarını çözerken kısa vadeli düşünmediklerinin altını çizerek, ulaşımı rahatlatmak için büyüyen ve gelişen ilimizde hafif raylı taşımacılığında ilerleyen yıllarda gerçekleştirileceğini dile getirdi. Ulaşım konusunda büyük araçlarla çok yolcu taşınması anlayışında olduklarını kaydeden Toçoğlu, 'Geçenlerde körüklü bir otobüs getirerek deneme yaptık 150 yolcu ile çarşıdan kampuse çıktık. Ufak araçlar yerine toplu taşımada büyük araçlar kullanılırsa trafikteki araç yükü azalır.' dedi.

Sakarya'nın arazi sıkıntısı var
İktidar partisinin belediye başkanı olmanın her işin çözüleceği anlamana gelmediğini söyleyen Toçoğlu, birçok proje ve çalışmada bürokratik bir zorlukların çıktığının altını çizdi. İlimizde en büyük sıkıntının arazi bulmakta yaşandığını söyleyen Toçoğlu, hizmet konusunda Kocaeli ile Sakarya'nın kıyaslanmasının haksızlık olduğunu söyledi. Toçoğlu, 'Nereye elinizi atsanız mera arazisi veya Milli Emlak karşınıza çıkıyor. Buda arazi bulup bir şeyler yapma şansınızı azaltıyor. Sakarya'nın en büyük sıkıntısı arazi bulma konusudur.' dedi.

'Şapkadan tavşan çıkaramam'
Mevcut imkanlar doğrultusunda hizmet üreterek projeler geliştirdiklerini söyleyen Başkan Toçoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: 'Kocaeli'ne ayda 30 milyon kaynak giderken bize ayda 2.5 milyon geliyor. Mevcut imkanlar ile elimizden gelini yapıyoruz. Eleştiri yaparken bunları bilerek yapmak lazım, şapkadan tavşan çıkaramam. Ne varsa onu harcıyoruz ve ona göre hizmet yapıyoruz.' Programın sonunda SAGİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, Başkan Toçoğlu'na bir vazo hediye etti. SAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Çelebi de programa katılımlarından ötürü Başkan Toçoğlu'na teşekkür etti.
14 Mart 2010 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI