23 Ekim 2018

'Turizmde ivme kaybetti'


'Turizmde ivme kaybetti'

34'ncü Turizm Haftası kutlama etkinlerinde konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, 2009 yılında turist sayısında düşüş yaşandığını ve ilimizin ivme kaybettiğini belirterek, 2010 yılında bu rakamları arttıracaklarını söyledi.

Turizm Fuarı
15 – 22 Nisan tarihleri arasında kutlanan ve bu sene 34'ncüsü gerçekleştirilen Turizm Haftası, düzenlenen tören ile AFA Kültür Merkezi'nde kutlandı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen kutlamalar çerçevesinde ilk olarak 2'nci Turizm Fuarı'nın açılışı yapıldı. Vali Hüseyin Atak, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başta olmak üzere çok sayıda davetlinin katıldığı etkinliklerde, açılışın hemen ardından stantlar gezildi. Çeşitli ikramlarında gerçekleştirildiği gezi sonrasında ise Ressam Sadık Öztürk'ün Resim Sergisi'de açıldı. 33 adet resmin yer aldığı serginin gezilmesinin ardından ise Ahmet Faik Abasıyanık'ın portresinin açılışına geçildi.

Abasıyanık'lara plaket
Portre açılışın ardından ise, AFA Kültür Merkezi'nin yapımı için yeri bağışlayan Ahmet Faik Abasıyanık'ın yakınlarına teşekkür belgesi ve plaket verildi. Vali Hüseyin Atak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun takdim ettiği teşekkür belgesi ve plaketleri ise Hüseyin Oğuz Abasıyanık, Ayşe Melike Abasıyanık (Kurtiş), Meral Abasıyanık (Sirmen) ve Mustafa Raşit Abasıyanık adına ise torunu Can Ölger aldı. Kutlama programında daha sonra AFA Kültür Merkezi Büyük Salonu'nda 34'ncü Turizm Haftası Açılış Programına geçildi. Çok sayıda koltuğun boş kaldığı açılış programı ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.

Turizmde ivme düştü
Programın açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz ise, ilimizin turizm ivmesinde düşüş yaşandığını açıkladı. 2009 yılında ilimizde geceleyen yerli ve yabancı turist sayısının 97 bin 758, giriş yapan yerli ve yabancı turist sayısının ise 59 bin 13 olduğun bilgisini sunan Yorulmaz, 'İlimizin turizm potansiyeli ile bu rakamlar örtüşmüyor. Yani ivmemiz düştü. Ancak yaptığımız tanıtımlar ile 2010 yılında bu rakamların artmasını sağlayacağız. Turizm Fuarı'nı ise ilerleyen yıllarda Kent Meydanı ve ya Kent Parkta yapmak istiyoruz' diye konuştu. Konaklamalar adına Seçkin Otel Müdürü Şenol Çırpan ise ilimizdeki yatak sayısının, büyük bir organizasyonu kaldırabilecek seviyede olduğunu belirtirken, Turizm Platformu Başkanı İhsan Mahmutoğulları ise Emitt Fuarı'nda ilimiz adına kurulan stantın bir numara olarak gösterildiğini ifade ederek, fuarı görenlerin mutlaka ilimize geldiğini söyledi. Tanıtımın önemine değinen Mahmutoğulları, 'Tanıtıma ağırlık vererek, ilimize gelen turist sayısını arttırabiliriz' diye konuştu.

Tanıtımın önemi
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ise, ilimizin kültür ve turizm şehri olduğunun bir kez daha altını çizerek, 'Gerek tarihi dokusu, gerek yaylaları, gerek sahilleri ile ilimiz tam bir turizm cennetidir. Bu çerçevede ise Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz. Tanıtım konusunda da çalışmalar yapılmalıdır. Umuyorum ki, ilimize gelen yerli ve yabancı turist sayısı, bu yıldan itibaren artış gösterecektir' dedi. Törende son olarak konuşan Vali Hüseyin Atak ise tanıtımın önemine değinerek, 'İlimiz, Marmara Bölgesi'nin parlayan yıldızıdır ve önü açıktır. Ancak burada etkili bir tanıtım yapılması da şarttır. Emitt Fuarı'nda kurulan standımız bu misyonu üstlenerek, güzel bir tanıtım yaptığı görülmüştür. Valilik olarak ise kültür ve turizm alanlarının korunması ve geliştirilmesi konusunda çalışmalarını sürdürmektedir' ifadesini kullandı.

Taktir belgesi
Vali Atak konuşmasının ardından ise Kent Orkestrası kurulmasını sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'na teşekkür belgesi takdim etti ve diğer programlara katılmak için törenden ayrıldı. Programda daha sonra ise Kent Orkestrası'nın konseri yer aldı. Yerli ve yabancı unutulmayan şarkıları çalan Kent Orkestrası finalde ise ayakta alkışlandı. Kutlama töreninde son olarak ise katılımcılara taktir ve teşekkür belgeleri dağıtıldı. Bu çerçevede İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Hamdi Ünal, Sakarya Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Sabri Mercan, Yunus Çiloğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri Bölüm Öğretmeni Günay Hasdemir ile Yunus Çiloğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi Öğrencisi Serra Çelikel'e taktir belgelerini Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu takdim etti.

Teşekkür belgesi
İl Kültür Müdürü Hüseyin Yorulmaz ise İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yazıcı, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İbrahim Aktürk ve Şube Müdürü Cemal Karabaşoğlu, Sakarya Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Konaklama ve Seyahat Alanı Öğretmeni Leyla Günseli Akar, Sakarya Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Edebiyat Öğretmeni Şule Yıldırım, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Personeli Levent Başkan ile Yunus Çiloğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri Rabia Baykara, Tuğba Yılmaz, Ramazan Aydın ile Merve Çakır'a teşekkür belgesi verdi. Etkinliklerde daha sonra ise 9'ncu Geleneksel Turizm Paneli yer aldı.
16 Nisan 2010 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI