20 Ağustos 2018

Bakan otoyol güzergâhını açıkladı!


Bakan otoyol güzergâhını açıkladı!

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Kuzey Marmara Otoyolu'nun İstanbul'un Kınalı mevkiinden başlayarak Akyazı ile Hendek ilçe sınırları içerisinde TEM otoyolu ile buluşacağını kaydetti. Yıldırım projenin ihale edilmesinin ardından 5 yılda tamamlanacağını da dile getirdi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'a 3. köprünün Garipçe-Poyrazköy arasında yapılacağını açıkladı. Köprü ve otoyol projesinin 260 kilometre ana yol ve bağlantı yollardan oluştuğunu belirten Bakan Yıldırım, 'Projenin yaklaşık maliyeti 6 milyar dolar civarındadır. İhaleyi bu sene içinde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz' dedi. Bakan Yıldırım, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ve 3. Köprü güzergah çalışmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. The Marmara Otel'de düzenlenen toplantıda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da hazır bundu.

Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Köprü güzergah çalışmasının tamamlandığını belirten Yıldırım, 'İstanbul; Marmaray kazılarında gün ışığına çıkardığımız 8 bin 500 yıla uzanan tarihiyle insanlığın ortak uygarlık birikimine katkılarıyla doğal ve kültürel imkanlarıyla sadece ülkemizin değil, eski dünya diye bildiğimiz Asya, Avrupa, Afrika kıtalarının da çok önemli şehirlerinden bir tanesidir. Başkentler başkenti diye tanımlanan ve bu sıfatı da fazlasıyla hak eden İstanbul, tarihte olduğu gibi bugün de sosyal, kültürel, ekonomik hareketliliğiyle bu coğrafyanın çekim merkezi olmaya devam etmektedir' dedi.

Bakan Yıldırım, İstanbul'un ulaşım sorununun, aynı zamanda tüm Türkiye'nin sorunu olduğunu söyledi. İstanbul'un, Türkiye'nin bir özeti olduğunun altını çizen Binali Yıldırım, 'İstanbul'un ulaşım sorunu, İpekyolu güzergahındaki bütün ülkeleri de çok yakından ilgilendirmektedir. Kent içindeki trafikte raylı sistemin payını yüzde 8'den yüzde 27'ye çıkaracak Marmaray projesinde iki kıta tünellerle birbirine bağlanmış olup, proje tamamlanmak üzere gün saymaktadır. 29 Ekim 2013 tarihinde 100 yıllık İstanbul
hayali gerçekleşmiş olacak. Lastik tekerli araç geçişi ile ilgili tüp geçit çalışmasına da önümüzdeki aylarda başlamış olacağız. İstanbul'u İzmir'e bağlayacak olan İstanbul-İzmit körfez geçişi ve İzmir projesi de önemli projelerden bir tanesi. Ulusal ve uluslararası transit trafiğin İstanbul dışına alınması bakımından çok önemsediğimiz Kuzey Marmara Otoyolu projesi de karar aşamasına gelmiştir' diye konuştu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'da araç sayısının, nüfus artışının iki katı üzerinde gerçekleştiğini söyledi. İstanbul'daki her iki köprünün trafik kapasitesinin günlük 250 bin iken, fiili durumun zaman zaman 500 bini aştığına dikkat çeken Yıldırım, 'Birinci köprü 1973 yılında, ikinci köprü 1988 yılında hizmete girmiştir. Köprülerin zaman zaman düzenli bakım ihtiyaçlarını karşılamak için kapatılması gündeme geldiğinde İstanbul trafiğinde çok büyük bir kaos oluşmaktadır. Ancak kapasitenin yüzde 100 üzerinde çalışan köprülerin mutlaka planlanmış bakımlarından daha önce de bakıma alınması ayrı bir fiili durumdur' ifadelerini kullandı.

Kapasite üzeri kullanımın, köprülerin ömrünü kısalttığına dikkat çeken Bakan Yıldırım, şunları söyledi: 'Bu veriler Adapazarı-İzmit-İstanbul-Tekirdağ aksında mevcut ulaşım koşullarının sürdürülemez bir hale geldiğini açıkça göstermektedir. İstanbul içinde trafik nedeniyle, trafikteki akışın istenen seviyede olmaması nedeniyle yıllık iş gücü kaybı ve fazladan yakılan akaryakıtın maliyeti 3 milyar lirayı aşmıştır. Bütün bunlar 3. Köprü projesinin gecikmeden bir an önce hayata geçirilmesini zorunlu hale getirmektedir. Bunun için tespit edilen güzergahlar; güneyde Nakkaştepe-Ortaköy, iki köprü arasında Vaniköy-Arnavutköy, kuzeyde Çubuklu-Yeniköy, Beykoz-Tarabya, Anadolu Kavağı-Sarıyer, Poyraz ve Garipçe. Bu güzergahlar, bütün yönleriyle incelenmiş ve 6 güzergahın birbiriyle karşılaştırılması yapılmıştır. Güzergahlardan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün kuzeyindekiler üzerine daha detaylı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Güzergah seçiminde şüphesiz dikkate alınan hususlar önemlidir. Tarihi, coğrafi yapılabilirlik, trafik, işlevsellik, maliyet ve diğer yönlerden toplumun benimseyeceği sosyal ve ekonomik faydası en fazla sağlanan bir ulaşım projesi bu seçimlerde esas alınmıştır.'

Bakan Yıldırım, çevresel etki bakımından su kaynakları, orman alanları, tarihi yapılar ve sit alanlarının etkisi, yaşam alanlarında oluşacak hava ve gürültü kirliliğinin en aza indirilmesinin göz önüne alındığına dikkat çekerek, köprünün mevcut karayolu ulaşım sistemine bütünlük sağlayabilmesi, bölgedeki trafik yükünü dengelemesi, mevcut ve yeni yapılacak diğer ulaşım sistemleriyle uyumlu olmasının öneminin altını çizdi.

Seçilen güzergahın tercihinde öne çıkan kriterlere de dikkat çeken Bakan Yıldırım, 'Yeşil alanların korunması için İstanbul Boğazı ve yakın çevresinden şehir içine doğrusal bağlantılar projede asgari ölçüde tutulmuştur. Yeşil alanların olumsuz etkilenmemesi için tünel ve viyadük yapılara öncelik verilmiştir. Ekolojik yapı ve yaban hayatının korunması için gerekli görülen yerlere orman eko sistemi köprüleri oluşturulmuştur. Seçilen güzergah orman değeri düşük, baltalık, makilik ve açık alanlardan geçilmesi tercih edilmiş, güzergah üzerinde kalan ağaçlar ve fidanların, boş olan kömür ocakları üzerine nakledilmesi planlanmıştır' dedi.

Bakan Yıldırım, köprü ve otoyol güzergahını şu sözlerle açıkladı. 'Kuzey Marmara Otoyolu İstanbul'un batı sınırında 41 derece enlem, 28 derece boylamında bulunan Kınalı mevkiinde TEM otoyolu kavşağında başlamakta, 41 derece enlem 28 derece boylamdan başlayan kömür ocakları mevkiini kat etmekte, İstanbul boğazını ise 41 derece enlem, 29 derece boylamla bin 275 metre ana açıklığı olan bir asma köprüyle geçmekte, daha sonra 41 derece enlem, 29 derece boylamdaki Paşaköy mevkiine ulaşarak 40.8 derece enlem 29.4 derece boylamda Gebze civarında İzmir otoyolu ayrımına ulaşmaktadır. Akyazı ile Hendek ilçe sınırları içerisinde TEM otoyolu ile buluşmaktadır.'

3. Köprü'nün Garipçe-Poyrazköy mevkiinde yapılacağını ifade eden Bakan Yıldırım, projenin 260 kilometre ana yol ve bağlantı yollardan oluştuğunu syöledi. Yıldırım, projenin yaklaşık maliyetinin 6 milyar dolar civarında olduğunu da belirterek, 'Bugün itibariyle süreci resmen başlatmış bulunuyoruz. Bundan sonra bu güzergah üzerinde yer alan belediyelerimiz doğudan batıya Sakarya, Kocaeli ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerimiz, meclislerinde bu güzergahı görüşecekler ve meclis onayını alacaklar. Kamu kaynağı kullanılmadan gerçekleştirilecek bir proje. Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilecek. İhaleyi bu sene içinde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Tamamını 4 ila 5 yıl içerisinde bitirmiş olacağız' dedi.
29 Nisan 2010 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI