22 Temmuz 2019

Sapanca'da konser


Sapanca'da konser

10. Sapanca Şiir Akşamları kapsamında Sapanca Halk Eğitim Salonunda 'Şiir Festivalleri Buluşması' isimli panel düzenlendi. Panale katılanlar kendi illerindeki şiir festivallerini anlattılar.

Panele yoğun ilgi
Panele Sapanca ilçe kaymakamı Osman Sarı, Adapazarı ilçe kaymakamı Akın Yılmaz, Sapanca Belediye Başkanı İbrahim Uslu, Sapanca Belediye Başkanvekili Fatih Fil, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İbrahim Aktürk, Sapanca ilçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Gerçek, daire müdürleri, konuk şairler ve çok sayıda izleyici katıldı. Büyükşehir Belediyesi eski Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Fahri Tuna tarafından yönetilen panele konuşmacı olarak Uluslararası İstanbul Şiir Festivali adına Hasan Işık, Uluslararası İzmir Şiir Festivali Namık Kuyumcu, Uluslararası Balıkesir Suçıktı Şiir Akşamları adına Mehmet Ruhi Yılmaz, Uluslararası Elazığ Hazar Şiir Akşamları adına Nazım Payam ve Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları adına Sedat Akçakoyunlu katıldı.

Edebiyat etkinliği
Panelde bir konuşma yapan Sedat Akçakoyunlu, bu yıl 10'uncu yaşına giren Sapanca Şiir Akşamları konseptinin genişletilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirterek, 'Bundan sonraki buluşmalarda etkinlik paylaşımları, bilgi paylaşımları yapmak istiyoruz' dedi.
Şiir Festivallerinin bir Edebiyat etkinliği olduğunu da hatırlatan Akçakoyunlu, 'Bu organizasyonların isimleri ne kadar festival veya kutlamada olsa bunun bir edebiyat etkinliği olduğu unutulmamalıdır. Aksi halde bir fayda sağlamaz. Gösteri ve gösteriş iki Türkçe kelimedir ama aralarında dağlar kadar fark vardır gösterişe kaçmadan gösteri elbette yapılabilir' diye konuştu.

Festivalleri anlattılar
Akçakoyunlu, organizasyon becerisinin artırılmasının finansal kaynaklara bağlı olduğunu ifade ederek, 'Bu sebeple kurumsallaşmak gerekir. Bu konuda en güzel örnek ise İstanbul Şiir Festivalidir. Şiir merkezi olmalı şiir festivalleri yani şiirin kendi özgü kalitesinden taviz verilmemeli, yazar birlikleri arasındaki tatlı rekabetlere belli oranda sahne bulabilmeli onun dışında sadece şiiri baz almalı. Başta yayınlara şiir ve edebiyat dergilerine bir müddet sonra destek sağlamalıdır bir kaynak oluşturmalıdır' dedi. Panelistler ise, kendi şehirlerde düzenledikleri festivallerin gelişimini anlattılar.
27 Haziran 2010 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI