1963-64 Gençlerbirliği

Dile kolay yıllar uçup gitmiş. 56 yılı geride bırakmışız. Adapazarı futbol tarihinin ünlü takımı Gençlerbirliği’nin o yıllarda kadrosunda bulundurduğu unutulmaz sporculardan oluşan takımını görüyoruz.

Karaağaç semtinin sevilen takımıdır. Hep amatör kümede rakipleriyle rekabetli maçlar oynayan takım olarak hatırlanırlar. Bizlerin şansıysa böyle güçlü takımları seyretmekti. Gençlerbirliği, Sakaryaspor’un kuruluşunda kendisini feda eden kulüplerle birlikte yerini almıştır. Faaliyetlerine son vermiştir.

Uzun yıllar Şevket Başak büyüğümüzün başkanlığında faaliyetlerini sürdürdü. Kaptan olarak da Avukat Mecdi Okuyan’ın hizmetleri unutulmaz. Çok sayıda o yılların popüler sporcularına da forma veren kulüptür.

Artık yoklar ama tarih sayfalarından silinmeyecek şekilde arşivlerde yerlerini buldular. Büyük fedakarlık yapıp Sakaryaspor’un kuruluşuna imza attılar.

Eski fotoğrafları bulmakta zorlaştı ama mesleğimiz gereği araştırmalarla eski dostlarımdan böyle tarihi fotoları bulup siz amatör spor severlere bilgilendiriyoruz.  Arşiv geçenlerde kaybettiğimiz büyüğümüz Muharrem Akova ağabeyimden,. Hidikuti Muharrem de bu takımın formasını giymiş iyi sporculardan biriydi. Aramızdan ayrılanların mekanı cennet olsun. Gelelim kadroya..

Ayaktakiler (Soldan) Muharrem Akova, Beşir Meto, Necmi Duran, Selahattin, Hikmet Yenigün, Nihat Başoğlu

Oturanlar (Soldan) Sedat, Mozalak Necmi, Ruhi, Bankacı Zafer Sağnak ve Şinasi’yi görüyoruz.

YORUM EKLE