1975-76 Mersin İdmanyurdu

Türkiye Liglerinin ünlü takımı Mersin İdmanyurdu’nu görüyoruz. O yıllarda Mersin İdmanyurdu’nda oynayan iki Adapazarlı spor elçimiz var. Kaleci Atıf Öztoprak ve rahmetli Şeref Başoğlu.

Atıf Öztoprak, 1974’lü yıllarda B Milli Takıma seçildi. Teknik Direktörleri Doğan Andaç’tı. O yıllarda Milli maç için Ankara’da Atıf’ın karşılaşmasını izlemek için Başkent’e gittik. Rahmetli Kenan Gülseven (Köfte) ve Ferit Emiroğlu ile beraber. Otelde kendisiyle görüştük. Ertesi günü maç bitimi otele gittiğimizde yanımıza bir genç yaklaştı. Atıf’la görüşmek istediğini söyledi. Kim olduğunu sorduğumuzda Mersin İdmanyurdu takım kaptanı Alp olduğunu söyledi. Ve Atıf’a talip olduklarını bildirdi. Bu konuda kendisinin görevlendirildiğini söyleyerek Atıf’ı Mersin’e götürmek istedi. Atıf da gelmesinin mümkün olmadığını, Adapazarı’na döneceğini kendisinin Adapazarı’na gelerek büyükleriyle görüşmesi istedi. Biz, Atıf’ı da alarak trenle Adapazarı’na geldik.

1974 yılında Atıf, Mersin İdmanyurdu’na transfer oldu. Orada o yıllar Sakaryasporumuzun da ünlü golcüsü Şeref Başoğlu da o takımda forma giyiyordu. Bu iki sporcumuzda Adapazarımızın spor elçileridir. 1974 yılında Atıf imzayı attıktan sonra onunla tatil için Erdek’e gittik. Bir sabah erken kalktığımda marşların çalındığını duydum. Atıf’ı kaldırarak bayram mı olduğunu sordum? İşi öğrendiğimizde Kıbrıs Barış Harekatı olduğunu anlayarak apar topar Adapazarına geldik. Atıf Mersin’e döndü ve o takımın aranılan sporcusu oldu. Keza Kaptan Şeref Başoğlu da o takımın unutulmazlarından bir tanesi oldu. Atıf, Sakaryaspor’n altyapısında da daha sonraki yıllarda görev alan ünlü sporcumuz oldu.

YORUM EKLE