18 Ağustos 2018

11 yıla rağmen sonuç yok!


11 yıla rağmen sonuç yok!

17 Ağustos Depremi'nde yakınlarını ve mallarını kaybedenlerin açtıkları tazminat davaları, aradan geçen 11 yıla rağmen sonuçlanmadı. İdare mahkemelerinde üç yıl önce sonuçlandıktan sonra temyize götürülen davalar, Danıştay 6 Dairesi'nin kararını bekliyor.

Birçok dava zaman aşımına uğradı
Depremin üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen davaların sonuçlanmaması depremzedelerin acısını daha da arttırıyor. Avukatlar ise yargılamanın geciktirilmesini gerektirecek hukuki anlamda nedenler olmadığını savunuyor. Resmi rakamlara göre 20 bine yakın insanın hayatını kaybettiği, binlerce binanın yıkıldığı ve geride birçok acı hatıra bırakan felaket 11. yılını doldurdu. İzleri halen silinemeyen deprem felakati sonrası yakınlarını ve mallarını kaybedenler başta müteahhitler olmak üzere sorumlulardan davacı oldu. Ceza davalarında çoğu kişi, hukuki boşluklardan dolayı cezasız kaldı. Sadece Sakarya'da 695 davada 5 kişiye ceza çıktı. Birçok dava 7,5 yıllık zaman aşımı süresinin dolması sebebiyle düştü.

'Adil olmayan bir yargılama var'
Depremde yakınlarını ve mallarını kaybedenlerin belediyeler ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı aleyhine açtıkları tazminat davaları aradan geçen 11 yıla rağmen tamamlanmadı. Sakarya İdare Mahkemeleri'nde sonuçlandıktan sonra bazı deprem mağdurları ile tazminata mahkum edilen Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından temyiz edilen bir çok dava dosyası, Danıştay 6. Dairesi'nin vereceği kararı bekliyor. Bir çok deprem mağdurunun avukatlığını yapan Sebahattin Yılmaz, ortada gecikmeden dolayı adil olmayan bir yargılamanın söz konusu olduğunu savundu. İdarenin depremde yıkılan binalardaki kusuru anlaması için 11 yıl geçtiğini belirten Yılmaz; 'Bize hukuk fakültesinde öğretilen bir şey vardı, 'gecikmiş adalet adalet değildir' Burada gerçekten adil olmayan bir durum var. Gecikmiş olması nedeniyle adil olmayan bir yargılama var' diye konuştu.


Şahin: Yargı hantal işliyor
İki deprem mağdurunun avukatlığını yapan Reyhan Şahin ise tazminata mahkum edilen büyükşehir belediyesinin bakanlığında kusurunun bulunduğu gerekçesiyle davaları Danıştay'a temyize götürdüğünü belirtti. Belediyenin tazminat ödemelerini yaptığını söyleyen Şahin, şöyle konuştu; 'Davada bundan sonra çok fazla bir şey değişmeyecektir. Çünkü ölenlerin kusurunun olmadığı sabit. Danıştay, bakanlığında kusuru olduğu yönünde davayı bozsa bile belediye kalan tazminat miktarını kusur oranında bakanlıktan talep edecektir. Dolayısıyla mağdurlar için değişecek bir durum söz konusu değildir.'
17 Ağustos 2010 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI