18 Haziran 2019

Sakarya 56'ncı sırada


Sakarya 56'ncı sırada

Türkiye'nin 'en yaşanılır kentleri sıralaması' belli oldu

Aylık iş ve ekonomi dergisi CNBC-e Business, Türkiye'nin en yaşanabilir kentleri araştırmasının üçüncüsünü açıkladı. Sakarya en yaşanılır kent sıralamasında 56. sırada yer aldı.

CNBC-e Business Dergisi, Türkiye'nin en yaşanabilir kentler araştırmasının sonuçlarını açıkladı. 3 yıldır kentleri çeşitli yönlerden araştırıp, yaşanılırlık sıralaması yapan CNBC-e'nin incelemesine göre, geçen yıl Türkiye'nin en yaşanılır kenti, genel sıralama itibariyle yine Ankara olurken, ikinci sırayı ise 2008'de olduğu gibi Eskişehir kaptırmadı. Daha önce 7. sırada bulunan Isparta ise 3. sıraya yükseldi.
37 parametreye göre
Altı ana kategoride ve 37 alt parametreye göre hazırlanan bu yılki çalışmanın sonuçları, derginin son sayısında yer aldı. Türkiye'nin en yaşanılır kentleri araştırmasında genel sıralamada birinci olan Ankara, 6 ana kategori içerisinde bulunan eğitimde ilk, ekonomide ikinci sırada yer alırken, sağlıkta 9'uncu, sanatta 11'inci, güvenlikte (zemin güvenliği ve suç istatistikleri itibariyle) 25'inci ve kent hayatında ise 71'inci.
Başkent iddialı
Başkent refah göstergesi sayılan pek çok alanda da iddialı. Alt sektörlerden, yetişkin başına düşen otomobil sayısı ve yetişkin nüfus içindeki üniversite mezunu oranında Ankara yine ilk sırayı alırken, kişi başına düşen konut sayısında ve kişi başına düşen banka mevzuatında ise ikinci, ilköğretimdeki öğretmen yeterliliğinde ise ancak 68'inci sırada.
Eskişehir'in başarısı
''Türkiye'nin En Yaşanılır Kentleri'' genel sıralamasında ikinci olan Eskişehir ise 6 ana sektör içerisindeki eğitim, sağlık ve sanatta 4'üncü, ekonomide 9'uncu, güvenlikte 18'inci ve kent hayatında ise 24'üncü sırada yer aldı. Türkiye'nin üniversite ve sanat kenti durumunda da olan Eskişehir, alt sektörlerde yer alan tiyatro seyircisinin ve sinema koltuk kapasitesinin nüfusa oranında da ilk sırada, üniversite mezunu oranında ikinci, okur yazar oranında ise üçüncü oldu. Ayrıca kişi başına düşen doktor ve hastane yatağı sayısında ve kişi başına düşen mevduat miktarında beşinci olan Eskişehir'in anaokullarında ise öğretmen sıkıntısı mevcut.
Sakarya'nın yeri
Sakarya ise genel sıralamada önceki yıl 58. sırada yer alırken, geçen yıl 56. sıraya yükseldi. Eğitimde 55. sırada yer alan Sakarya, sağlıkta 59, kent hayatında 34, güvenlikte 39, sanatta 7 ve ekonomide ise 52. sırada yer aldı.
5 Eylül 2010 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI