23 Haziran; Uzun gece

21 Haziran, yılın en kısa gecesi olsa da, 23 haziran, yılın en uzun gecesi olacak. Zira İstanbul seçimlerinin olacağı 23 Haziran günü ve gecesi, günler, haftalar, aylar, hatta yıllar boyunca konuşulup, tartışılacak. çünkü kazanan kimin olacağını, bugünden tahmin etmek, çok zor olsa da, sonuç ne olursa olsun, kazanan, kıl payı kazanacak. Gerçi, ordu valisine edilen hakaret, oy oranını bozmuş olsa da, bence sonuç, yine kıl payı olacak. Çünkü Diyarbakir’daki, ‘’kürdistan’’ ve ‘’pekeke’’ ifadeleri, topu tekrar orta sahaya getirdi. Yani puan farkı az olacak ve doğal olarak ta, bir taraf yine tatmin olmayacak. Yine şiddetli itirazlar olacak. Yüksek Seçim Kurulu, yine birilerinin hedefinde olacak. Kısacasi, 21 Haziran yılın en kısa gecesine inat, 23 Haziran gecesi, Türkiye’nin en uzun gecesi olacak.
Peki; 23 Haziran günü, İstanbul’da, nasıl bir yarış olacak? Partiler mi, yoksa adaylar mı yarışacak? Şimdiye kadar, dillerden düşen söylemler mi yarışı kazandıracak, yoksa projeler, vaadler mi?
“24 Haziran sabahi, Türkiye nasil bir ülkeye uyanacak?’’ diye düşünecek olursak, daha doğrusu, 24 Haziran sabahını düşündüğümüz zaman, karşımıza sisli bir fotoğraf çıkıyor. Seçim bu. Her seçimde olduğu gibi, konuştuk, tartıştık, ikiye bölündük falan filan…
Ancak asıl olay, 23 Haziran gecesi, sandıklar açıldıktan sonra başlayacak. ya 23 Haziran İstanbul seçimlerinin galibi, oyları çalındığı için, 31 Mart seçimlerinin mağduru olursa, İstanbul ve Türkiye kurtulmuş olacak. 31 Mart seçimleri, şaibeli olsa da, 31 Martın galibi, bu sefer güçlü bir itiraz süreci başlatacak. S-400 alma sürecinde olan Türkiye, dünyaya gergin fotoğraf verecek. Ya da 31 Martın galibi, yeniden galip olacak ve muhalefet cephesi güçlenip, Türkiye’yi, erken Cumhurbaşkanlığı seçimlerine götürmek isteyecek.
Oysa Türkiye’nin, çok acil bir şekilde normalleşmesi gerekiyor. Zira bu yaz, ülkemiz için, oldukça sıcak geçecek. Rusya’dan S-400 sistemini, elbette almalıyız, alacağız. Ancak başta Amerika olmak üzere, dünya bunu, kolay kolay kabul etmeyecek. Yine acil bir şekilde, Fırat’ın doğusunu terörden tamamen temizlemeliyiz, temizleyeceğiz. Dünya, bunu da öfke ile izleyecek. Sonra da, gelsin sandajlar, sert sözler, ekonomik yaptırımlar vs.
İşte bu yüzden, başlık yanılmalı ve yenilen, yenilgiyi kabul edip, 24 Haziran sabahı, Türkiye acilen normalleşmeli. Gerek S-400, gerek fırat’ın doğusuna yapılacak operasyon ve gerekse Doğu Akdeniz’deki yaşananlar konusunda, 82 Milyon tek vücut olup, dünyaya birlik fotoğrafı verilmeli. Dünyada başka Türkiye, yok çünkü…

YORUM EKLE