23 Eylül 2018

Projeler havada kalmasın


Çılgın olarak nitelendirilen projelerle ilgili henüz somut bir adım atılmadı.

Seçim sürecinde Başbakan Erdoğan'ın parti il binasında Sakarya ile ilgili verdiği sözler akıllardaki yerini korurken; arada geçen süre içerisinde çılgın olarak nitelendirilen projelerle ilgili henüz somut bir adım atılmadı.

Seçim mitingi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran seçimleri öncesi miting için geldiği ilimize özgü çılgın projeler açıklamıştı. Miting meydanı yerine parti il binasında yapılan toplantıda Sakaryaspor'a yeni stat, orta hasarlı yapılara çözüm, Sakarya Nehri kenarında rekreasyon alanı ve Cengiz Topel Havaalanı olarak kamuoyuna duyurulmuştu. 5 Haziran'da verilen sözlerin üzerinden yaklaşık 1,5 ay geçmesine rağmen hala projelerle ilgili somut adımlar atılmadığı gibi, projelerin ne zaman hayata geçirileceğiyle ilgili bir takvim de açıklanmadı. Hangi projeye öncelik verileceği gibi hususlar da muğlaklığını koruyor.
Orta hasarlılar
Başbakan Erdoğan özellikle orta hasarlı yapılar konusunda Sakarya Valisi Mustafa Büyük'e ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeki Toçoğlu'na, “Sorunu çözün” talimatı vermişti. Erdoğan, orta hasarlı konutlara köklü çözüm getireceklerini belirterek, 'Bu konularla ilgili olarak benim vereceğim tek bir cevap var. Bakın belediyemiz burada. Vali bey yerinde. Biz TOKİ olarak yoğun binalar yapıyoruz. Sakarya'da da bugüne kadar büyük yatırımlar yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Hasarlı binaların yeniden ele alınmasını ben doğru bulmuyorum. Orta hasarlı binaların sahipleri belediyemize müracaat etmeleri sureti ile ya da valiliğe, kaymakamlara müracaat etmeleri sureti ile TOKİ ile anlaşmaya gitmeleri şehrin kentsel dönüşüm ve gelişim anlamında da çok ileriye gitmesine katkı sağlar. Güçlendirme anlayışına ben karşıyım. Bunlar çok daha büyük maliyetler getiriyor. Kentsel dönüşüme de katkı sağlamıyor. Biz buna hazırız. Belediye başkanımız Zeki Toçoğlu'na da talimat veriyorum, valimize de sizler vasıtasıyla talimat veriyorum; hemen bu adımı atarız ve bu sorunu çözeriz. Halkımızla el ele verelim, yaptığımız yeni konutlarla bunları takas edelim. Yerlerine de güzel binalar yapalım' ifadelerini kullanmıştı. Ancak aradan geçen süre içinde orta hasarlılar ile ilgili nasıl bir yola başvurulacağı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.
Diğer projeler
Başbakan Erdoğan'ın stada yönelik sözleriyle ilgili de hala kapasite sorunu tartışılıyor. Erdoğan ilimizde yaptığı açıklamada buranın 25 bin kişilik olmasını talep etmiş ancak daha sonra ilerleyen süreçte yapılması düşünülen büyük organizasyonlar için bunun yeterli olmayacağı kanaatine varılmıştı. Büyükşehir stat kapasitesinin artırılacağını da kamuoyuna duyurmuştu. Ancak bununla ilgili de bir yol haritası çizilmiş değil. Sakarya Nehri kenarında rekreasyon alanı kuracaklarını ifade eden Başbakan Erdoğan'ın bu sözü ile ilgili de gerekli adımların ne zaman atılacağı merak konusu oldu. Erdoğan'ın verdiği sözlerle ilgili tek işlem yapılan vaat Cengiz Topel Havaalanı oldu. Komşu il Kocaeli'nde yapılan ve Sakarya ile Düzce'ye de hitap edecek havaalanı konusunda “Bakan” farkı yaşandı. Sakarya'da iktidar kanadından, “Bakan olmasa da hizmet gelir” açıklamalarının tersine Kocaeli bakan farkını yaşadı. Şehrimizle ilgili sözler yerinde sayarken Sanayi Ticaret Bakanı ve Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün, yapımı süren havaalanını geçtiğimiz günlerde yerinde inceledi ve çalışmaların hızlandırılması talimatı verdi.
17 Temmuz 2011 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI