22 Temmuz 2019

Sakarya'nın ayıbı


Kadınlar Birliği Şube Başkanı Tevhide Yağan, “Kadına şiddet hattını en çok arayan il Sakarya. Prosedüre uygun bir kadın sığınma evimiz bile yok” dedi.

Bu da Sakarya'nın ayıbı!

TKB Sakarya Şubesi Başkanı Tevhide Yağan Sakarya Kadın Sığınma Evi ile ilgili bilinmeyenleri anlattı. Yağan, “Türkiye'de 183 Alo Şiddet Hattını en çok arayan il Sakarya ve bizim prosedüre uygun bir kadın sığınma evimiz bile yok!” dedi.

Kadın sığınma evimiz yok
İlimizde şiddet gören kadınların sayısının bir hayli fazla olduğunu söyleyen Türk Kadınlar Birliği (TKB) Sakarya Şubesi Başkanı Tevhide Yağan, ilimizde prosedürlere uygun bir kadın sığınma evi bulunmadığını söyledi. Yağan, birkaç sene evvel zamanın bakanı Nimet Çubukçu tarafından sembolik bir açılışla ilimizde sözde bir kadın sığınma evi açıldığını vurgulayarak, buranın sadece Büyükşehir Belediyesine ait bir apartman dairesi olduğunu dile getirdi. Kadınların bu sığınma evinde en fazla 10 gün kalabildiğini kaydeden Yağan, “Ondan sonra maalesef kaderlerine terk ediliyorlar. Tekrar bize geliyorlar, biz de kendi imkanlarımızla, yetebildiğimiz kadar yardımcı oluyoruz.” dedi.

Yağan: Acilen yapılmalı
Sakarya'da gerçek anlamda şiddete, cinsel istismara ve tehdide maruz kalan kadınların kornup kendini toparlaya bilecekleri bir sığınma evine acilen ihtiyaç olduğunu söyleyen Tevhide Yağan, bu konuda Büyükşehir Belediyesi'nin amacına uygun bir proje üretip hayata geçirmesini istedi. Yağan bir diğer sorunun ise gönüllü avukat ve doktor olduğunu belirterek, “Kadınımızı baroya gönderiyoruz, ücretsiz avukat 1 senede bir davayı bitiremiyor. Özellikle boşanma davalarında, şiddet gören kadını, şiddet uygulayandan bir an önce hızlı bir şekilde boşamak lazım. Kadının mağduriyetinin sürmemesi için bu konuda zaman çok önemli.” diye konuştu.

Sakarya'nın ayıbı
183 Alo Şiddet Hattını en çok arayan ilin Sakarya olduğunu kaydeden Yağan, Sivil toplum örgütlerine de çağrıda bulunarak kadınlara hızlı bir şekilde yardım edilmesini istedi. Yağan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “STK'lar kadınlara bir şekilde yardım etsinler. Bu gerçekten ayıp, bu ülkede kadını cinayetten, şiddetten kurtarmamız lazım. Kadınlar, 3. sayfa haberleri değil, toplumda yarattıkları değerlerle manşet olmalı. Daha fazla önemsenmeli. Çünkü erkekleri de yetiştiren de kadınlardır.”


Zorunlu hale getiriliyor
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'de kadın sığınma evleriyle ilgili açıklamalarda bulundu Bakan Şahin, yasal düzenleme yaparak daha önce “nüfusu 50 binin üzerindeki yerlerde sığınma evi açılabilir” ifadesini “açılır” şeklinde değiştirileceğini kaydetti. Bakan Şahin, sığınma evlerinin açılmasının zorunlu hale geleceğini belirterek il özel idarelerinin de sığınma evi açabileceğini söyledi. Sığınma evlerinin belli bir standarda getirileceğini kaydeden Bakan Şahin, denetimleri ve güvenlikleri daha sağlam, kadınların koruna bildikleri modern sığınma evlerini hayata geçireceklerini dile getirdi.
5 Ağustos 2011 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI