Silah yerine kitap örnek proje oldu21 Ağustos 2011, Pazar

Venezuela ve El Salvador bireysel silahlanmaya karşı çocuklar ve gençlere yönelik benzer kampanya başlatıldı.
2 ülkeye örnek oldu
Akyazı Belediye Başkanı Yaşar Yazıcı, 4 yıldan beri başarı ile sürdürülen kampanyanın silahlı şiddet olaylarının en çok yaşandığı iki ülke olan Venezuela ve El Salvador tarafından örnek alınıp uygulanmaya başlandığını söyledi. Venezuela ve El Salvador İçişleri Bakanlığı yetkililerinin kampanya ile ilgili bilgi aldığını, benzer kampanyanın iki ülkenin genelinde uygulanmaya başladığını öğrendiklerini ifade eden Yazıcı, 'Kampanyamız Venezuela İçişleri Bakanlığına ilham olmuş ve aynı projeyi yurt sathında başlatmışlardır. El Salvador'da benzer bik çalışma başlatmıştır. Venezuela dünyada en fazla şiddet olayının yaşandığı ülkeler arasında, El Salvador'un ardından ikinci sırada yer almaktadır. Ülkede sadece geçen yıl şiddet olayları nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 13 bini bulmuş. BM'nin geçen sene yayınlanan raporlarına göre, Venezuela dünyada silah nedeniyle ölümlerin de en çok yaşandığı ülkedir. Kampanyamızın bu iki ülke tarafından örnek alınması sevindirici bir durumdur.' dedi.
Silah yerine kitap
Kampanya kapsamında bugüne kadar 12 bin oyuncak silah topladıklarını ve imha ettiklerini belirten Yazıcı, buna karşın 22 bin kitap dağıttıklarını kaydetti. Ayrıca, oyuncak silah satışı yapan işletmelerden yaklaşık 6 bin 500 adet oyuncak silah ve bu türde olan oyuncakların alınarak yine imha edildiğini vurgulayan Yazıcı, 'Kampanyamız halen sürüyor. Oyuncak silahını getiren çocuklara getirdiği silah kadar ya da isteği kadar kitap veriliyor. Ayrıca kampanyamızı duyan Türkiye'nin birçok ilinden de posta veya kargo yoluyla oyuncak silahlarını gönderip, kitap isteyen çocuklar oluyor.' diye konuştu.
Proje ödüle doymuyor
Bu arada proje ödüle doymuyor. Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği tarafından gerçekleştirilen 276 üye belediyenin katıldığı projeler yarışmasında, Sosyo-Ekonomik ve Kültürel Projeler kategorisine Marmara bölgesinde birinci seçilmişti. Proje son olarak ta AK Partili belediyeler arasındaki 'Yerel yönetimler ve gençlik' konulu proje yarışmasında ikincilik ödülü aldı. Bunun yanında proje Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan 'Türkiye Okuyor' kampanyasının alt projesi olarak kabul edilmişti.

Bu haber toplam 1570 defa okundu.