17 Temmuz 2019

Yrd. Doç. İclan Kotan MS hastalığını anlattı


Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören Multiple Skleroz (MS) Hastalarının yakınlarından oluşan 'Hasta Okulu' toplantısı MED İlaç Firması'nın katkılarıyla Serdivan'da faaliyet gösteren Boulevard Cafe & Restaurant'ta yapıldı.

MS hastalığının belirtileri
Toplantıya konuşmacı olarak katılan Yrd. Doç. İclan Kotan, MS hastalığının belirtilerinin merkezi sinir hangi bölgesinin etkilendiğine bağlı olarak değişebildiğini ifade ederek, 'Belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterdiği gibi aynı kişide zaman içinde farklı belirtiler de gösterebilmektedir. En yaygın belirtisi hissizliktir. Bununla birlikte MS halsizlik, karıncalanma, koordinasyon zayıflığı, titreme, kas sertleşmesi, konuşma bozukluğu, yorgunluk, görme bozukluğu, denge problemleri, bağırsak yada mesane sorunları, istemsiz hızlı görme (nistagmus), yürümede bozukluk, cinsel işlev bozuklukları, hafıza kaybı, ısıya hassasiyet gibi belirtilerle de ortaya çıkabilir. MS hastaları bu belirtilerin tamamını yaşamaz ama her hastada farklı belirtilerle ortaya çıkar.' dedi.

Hastalığın belirtileri
MS hastalığına yol açan sebeplere de değinen Kotan, Tıbbın henüz bu hastalığın tam olarak nedenini saptayamadığına dikkat çekti. Kotan, 'Fakat bununla ilgili bir takım teoriler ortaya koymuştur. Virüs saldırısı ve bağışıklık sisteminin zayıflayarak geri tepmesi. Yani vücudun kendi hücrelerine saldırması ortaya çıka bilir. MS hastalığının teşhisi de önemlidir. Başlangıçta MS hastalığı çok hafif belirtiler gösterdiği için kişiler doktora gitmeye gerek duymazlar. Fakat belirtiler zaman içinde oluşur ve kaybolur. Hatta bazen yıllar sonra ortaya çıkar. Bu nedenle hastalığın teşhisi çoğu zaman ilerlemiş düzeydeki şikayetler sonucunda konur. Tanı konduktan sonra bile bazı belirtilerde iyileşmeler ve kötüleşmeler olabilir. Doktorunuza geçmiş hikayenizi anlatmak, ayrıntılı bir nörolojik muayene, beyin ve omuriliğin ayrıntılı çekilmiş MR sonucu teşhiste yardımcı olacaktır.' diye konuştu.
17 Eylül 2011 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI