26 Eylül 2018

'Yerli otonun adresi Karasu'


SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, 'Sakarya'nın yerli otomobil üssü olmasını istiyoruz. Karasu'da bu iş için 10 bin dönüm yer var.' dedi.

Sakarya'da büyüyor
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) tarafından başlatılan Yerel Medya Günleri'nin 7.'si Çeşme Meydanı Arya Otel'de yapıldı. Toplantıya SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Meclis Başkanı Adnan Borazancı, SATSO Tarım ve Hayvancılık Kurulu Başkanı Muzaffer Güneş, SATSO Genel Sekreteri Uğur Tınve medya mensupları katıldı. Toplantıda konuşan Mahmut Kösemusul, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Türkiye yüzde 8.8 büyüme oranı ortaya çıkarken bu durumun Sakarya'ya yansımasını anlatan Kösemusul, '2009 krizinde yüzde 51 gerileyen büyüme oranı haziran aylında yüzde 76.8 oranında. Yılsonunda yüzde 80'leri bulacağımıza inanıyorum. Sakarya becerikli insanlarla bereketli bir şehirdir. Sanayimiz hızla gelişmektedir.' dedi.
Kapasite kullanımı arttı
İlimizde kapasite kullanımın arttığını söyleyen Kösemusul, Türkiye'nin 500 sanayi kuruluşu arasında Sakarya'dan 18 firma, ikinci en büyük 500 şirket arasında ise 7 firmamız bulunduğuna dikkat çekti. Ayrıca 13 yabancı firmanın Sakarya'da üretim yaptığını söyleyen Kösemusul, '2008 yılı nüfus artışı yurt genelinde yüzde 13 iken Sakarya'da bu oran yüzde 19'dur. Buda göç aldığımızı gösteriyor. Buna rağmen gayrisafi hâsılada bölgemizdeki oran yüzde 38 artarak 13 bin 265 dolar olmuştur.' diye konuştu.
100 fabrikada 15 bin kişi
Girişimcilere sağlanan destek, Uzmanlaşmış Mesleki Eğitim Merkezi (UMEM) çalışmalarını anlatan, Kösemusul, tarım arazileri ve organize sanayi bölgeleriyle ilgilide konuştu.
Dünyadaki gelişmelere bakıldığında çevre bilinci ile çevrenin korunmasına ve geliştirilmesine gösterilen hassasiyetin giderek arttığına dikkat çeken Kösemusul, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Sanayici her zaman çevre düşmanı gibi görülse de, biz Çevre Komisyonumuzun önderliğinde Sakarya'da platform oluşturarak Stratejik Plan çalışmalarını başlattık ve atıkların kullanılması konusunda da yeni girişimimizle 1. OSB den başlayarak OSB'lerdeki organik atıklar değerlendirilecek.'
'Lojistik üs olabiliriz'
İlimizde istihdamın artması ve şehrin gelişmesi adına tercih edilen bir sanayi bölgesi olmamız gerektiğini söyleyen Kösemusul, komşumuz Kocaeli'ye bu konuda imrendiğini dile getirdi. Kösemusul, Kocaeli ile gelir bakımından aramızda büyük fark olduğunu ifade ederek, 'Sanayi bakımından gelişen Kocaeli vergi bakımından da bizden çok önde bu yüzden şehirdeki yatırımlara yönelik aldığı payda fazla' dedi. Sakarya'nın yapılan liman ve demiryolu yatırımlarının yanı sıra otoyol ve geçiş güzergahı dikkate alındığında lojistik bir üst konumuna geldiğini belirten Kösemusul, Viking Projesinden bahsederek, SAÜ'ye ilimizde lojistik meslek yüksek okulu kurulması için öneride bulunduklarını kaydetti.
Yerli otomotiv üssü
Sakarya'nın yerli otomotiv üssü olma konusunda öne çıkan bir il olduğunu vurgulayan Kösemusul, yetişmiş insan gücü, konum ve kaynaklar itibariyle yerli otomotiv üretim merkezi olmaya aday olduklarını kaydetti. Kösemusul, bu konuda ilgili bakanlık ve MARKA'ya bilgi verildiğini belirterek, 'Otomotiv fabrikaları kurulması için yerimiz müsait. Karasu'da 10 bin dönüm yer mevcut. Başbakanımıza yerli otomotiv üretimi konusunda destek veriyoruz. Yerli otomotiv Sakarya'da üretilebilir.' dedi. Kösemusul, yaptıkları çalışmalar ile Türkiye'de ticaret ve sanayi odaları arasında ilk 10 oda arasında girdiklerini söyleyerek sözlerini noktaladı.
27 Eylül 2011 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI