23 Eylül 2018

'O arazi tarım alanı değil'


700 dönümlük tarım arazisinin sanayi alanına çevrilmesiyle başlayan tartışmalar sürüyor.

1. OSB Müdürü Ahmet Çubuk, rifiye Hanlı'da bulunan SATSO binasının karşısındaki 700 dönüm arazinin Büyükşehir Belediyesi tarafından 'Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı' olarak ilan edildiğini belirterek, 'O arazi 1. derece tarım alanı olmaktan çıkarıldı.' dedi.

Tartışmalı arazi
1.Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürü Ahmet Çubuk, Tunatan Tesisleri'nde bir basın toplantısı düzenledi. Çubuk, Arifiye Hanlı'da bulunan SATSO binasının karşısındaki 700 dönüm arazi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Bu bölgenin birinci sınıf tarım arazisi olduğu şeklinde çeşitli kurumlarca açıklamalar yapıldığını söyleyen Çubuk, 'Büyükşehir Belediyesi'nin 09.06.2008 ve 27.04.2010 tarih ve 5/179 sayılı kararları ile onaylanan 1/5000 ve 1/1000 Nazım İmar ve Uygulama Planları'nda bu arazi, 'Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı' olarak ilan edilmiştir. Dolayısıyla bu bölge zaten tarım statüsünden çıkmış ve etrafındaki yerleşim alanları ve sanayi bölgelerini dikkate aldığınızda bölgede iyi tarım uygulamaları zaten imkansız hale gelmiştir.' şeklinde konuştu.

'Yatırımcıya cazip değil'
Basında yer alan haberlerden sonra arazide metrekare fiyatlarının arttığını dile getiren Çubuk, '25-30 TL civarında olan fiyatlar 140-150 TL'ye çıkmıştır. Bu fiyatlarla buraya fabrika kurulması zaten imkansızdır. Buna altyapı masraflarını da eklerseniz burada metrekare fiyatı 400 TL civarına çıkar ki bu bedelle hiçbir yatırımcı buraya yatırım yapamaz. Arazi cazibesini yitirir.' ifadesini kullandı.

'18 uygulaması yapıldı'
Bu bölgede Arifiye Belediyesi tarafından '18 uygulaması' yapıldığını ve askıya çıkarıldığını belirten Çubuk, 'Bizim bölge ile ilgili önerimiz; burayı Dörtyol Sanayi Çarşıları'ndaki gibi çarpık sanayileşme alanı yapmayın. Burayı OSB'ye ilave edelim, çevresi ve alt yapısı ile daha düzenli, ciddi manada istihdam yaratacak sanayi bölgesi yapalım şeklinde olmuştur. Çarpık sanayileşmenin önlenmesi açısından en iyi model organize sanayi bölgeleridir. Yakın geçmişte kentimizdeki çarpık sanayileşmenin getirdiği karmaşayı önlemek için, Kentsel Dönüşüm konusunda yaşananlar unutulmamalıdır. Sakarya'nın önümüzdeki 5-10 yıl zarfında sanayi bölgesi olması konusu ise kaçınılmazdır. Hemen yanımızdaki Kocaeli ve İstanbul gibi metropollerde sanayi alanı kalmamış ve sanayi giderek Sakarya ve Düzce bölgelerine kaymaktadır.' dedi.

'Örnek OSB'lerden biriyiz'
1.Organize Sanayi Bölgesi'nin ülkedeki 269 sanayi bölgesi içinde; yasalara uyum, çevre, ucuz enerji, ve diğer alt yapı hizmetleri ile en iyi durumda olan OSB'lerin başında geldiğini anlatan Çubuk, ' Bölgemiz yüzde 100 dolulukla çalışan ve 7 Bin 500 kişiye istihdam sağlayan bir bölgedir. Genişlemesi mümkün olduğu takdirde 10 Bin kişiye istihdam yaratması da mümkündür. Bizim bölgemizde Çevreye zaralı tesis kurulması yasal açıdan zaten imkansızdır. Bölgedeki tesislerin hepsi Çevre İl Müdürlüğü'nce denetlenmekte ve ruhsat sürecini tamamlamayan birkaç tesis hariç tüm tesisler ÇED Raporu'na sahip durumdadır. Yeni yönetmelikle ÇED raporu olmayan tesislere organize sanayi bölgelerinde inşaat ruhsatı verilmemektedir' diye konuştu.

Çubuk, projeleri anlattı
1.OSB ile ilgili projelerden de bahseden Çubuk, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Çevre Birimi, Ortak Sağlık ve Güvenlik birimi kurulmuş, bu amaçla bu birimlerin faaliyet göstereceği binanın inşaatına başlanmıştır. Bölgemizdeki sanayi tesisleri ilimizdeki diğer sanayi tesislerine göre enerjiyi % 23 daha ucuza kullanmaktadır. Fiber optik altyapı çalışmaları tamamlanmış olup, Ocak 2012'te devreye alınacaktır. Doğalgaz için AGDAŞ ile sözleşme imzalanmış ve Ocak 2012'te bölgedeki tesisleri gaz dağıtımı bölge müdürlüğümüzce yapılacaktır. Su dağıtımının müdürlüğümüz tarafından yapılması için SASKİ Genel Müdürlüğü ile görüşmelere başlandı.'
30 Eylül 2011 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI