Elektrikli bisiklete ruhsat soruluyor7 Ekim 2011, Cuma

Ehliyet ve ruhsat
Şehir merkezinde kullanımı son derece yaygın olan ve bir süre önceye kadar; ehliyet-ruhsat olmadan kullanabileceği sloganı ile satılan elektrikli bisikletler sahiplerinin başını ağrıtmaya devam ediyor. Birçok vatandaşın zamanında ruhsat ve ehliyet sorunu olmadığı için satın aldığı elektrikli bisikletler bir süredir polis tarafından denetimlere tabi tutuluyor.
İl Emniyet Müdürlüğü Şehir İçi Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından yapılan kontrollerde ruhsatı olmadığı ve ehliyetsiz kullanıldığı tespit edilen elektrikli bisikletlere el koyularak ceza kesiyor.

850 TL ceza kesiliyor
Ruhsatsız olarak trafiğe çıkan elektrikli bisiklete 250 lira, ehliyetsiz olarak bu bisikletleri kullanan vatandaşlara ise 600 lira ceza kesiliyor. Ruhsatı olmayan motorun 250 liralık cezası ise, bisikletin seri numarasının kesildiği fatura sahibine işleniyor. Kesilen cezayı duyan vatandaşlar adeta şok olurken, bisikletleri satın alırken böyle bir uygulamanın varlığını bilmeleri dahilinde satın almayacaklarını ifade ediyor. Ceza uygulanan elektrikli bisikletlere polis tarafından el konularak garaja çekiliyor. Polis memurlar, ruhsat ve ehliyet olmadan elektrikli bisikletler ile trafiğe çıkılmaması konusunda ise vatandaşları uyarıyor.

Bu haber toplam 2283 defa okundu.