20 Ağustos 2018

ORTA HASARLIDA YIKIM KESİNLEŞTİ


12 yıldır onarılmayan orta hasarlı binaların yıkımı kesinleşti. Valilikteki toplantıda yıkımın yol haritası belirlendi. 5 Aralık'ta hasarlıların elektrik, su ve doğalgazı kesilmeye başlanacak daha sonra yıkım başlayacak.

Zirve toplantısı
Orta hasarlarının yıkılması ile ilgili dün, Vali Büyük başkanlığında zirve toplantısı yapıldı. Toplantıya Belediye Başkanları, Kaymakamlar, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile paydaş kurumların temsilcilerinin katıldığı toplantı sonrasında Vali Mustafa Büyük ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, ortak bir açıklama yaptı. Başta 20 bin binanın orta hasarlı bina varken bugün bin civarında binanın bulunduğunu dile getiren Büyük, Van Depremi'nin ardından orta hasarlı binalarla ilgili olarak sürecin hızlandığını söyledi.
Van depremi
Vali Büyük, 'Afet Acil Durum Başkanlığı'nın 2009 yılı sonu itibariyle güçlendirme konusunda yeni süre vermemesi, bu binalarla ilgili yapılacak işlemleri hızlandırdı. Ama işin gerçeği Van depremi ile hızlanan bir süreç başlamış oldu. 11 Kasım'da Büyükşehir belediyemize, belediyelerimize ve kaymakamlıklarımıza valiliğin orta hasarlı binalarla ilgili yapılacak işlemlerle ilgili bir yazısı oldu. Bu yazının uygulama şeklini bugün bu toplantıda konuştuk' dedi.
Hizmetler kesilecek
Toplantıda alınan kararlarla ilgili açıklamada bulunan Büyük, orta hasarlı binalara verilen kamu hizmetleri ve alt yapı hizmetlerinin durdurulacağını söyledi. Büyük, 'Verilen hizmetlerin durdurulması konusunda çeşitli konutları dikkate alarak 5 Aralık tarihi itibariyle başlatmaya karar verdik. Bu tarihte elektrik, su varsa doğalgaz hizmetleri kesilecek. Bunları yaparken insan hayatı için tehlikeli olanlara öncelik verilecek. Kamu hizmetleri ve alt yapı hizmetlerinin verilmesinin önlenmesini sağladıktan sonra yıkım noktasına gelinecek. Bu durumun artık mutlaka tahliye edilerek, hizmetlerin verilmesinin önlenmesi sağlanılarak ve sonraki aşamada da yıkılarak çözülmesi konusunda mutabakata varılmış durumda' dedi.
Adapazarı
Vali Büyük şöyle devam etti, 'Herkes el birliğiyle kamuya ait tüm güçler kullanılarak, teknik imkanlar kullanılarak, asayiş yönünden bir problem olmaması için emniyet güçlerimizin katıldığı bir süreçte meseleyi çözme kararlılığımız ortaya çıktı.' Binaların aynı anda yıkılmasının mümkün olmadığını belirten Büyük, 'Ağırlıklı olarak bu binalar Adapazarı Belediyesi hudutları içinde. Bu yıkım işlemi de hukuk çerçevesinde encümenlerden, kuruluşlardan karar alıp tebligatlar yapılarak evlerini yıkmalarını istenecek, onlar yapmadığı takdirde de idare tarafından yıkılmasını sağlamak. Çünkü sonradan çıkabilecek hukuki ihtilaflar nedeniyle bu yıkım işlerini kişinin kendisine vermek zorundayız. Yıkımın da bu tahliyeler gerçekleştikten kısa bir süre sonra gerçekleşeceğini ümit ediyorum' ifadesini kullandı.
İlave süre
'Her şey hukuk çerçevesinde yapılacak' diyen Büyük şöyle devam etti, 'Biz 12 yıldır bugüne gelen çözülemeyen noktayı çözme noktasında olduğumuzu belirtme noktasındayız. Ayrıca aldığımız kararları kişilere tebliğ ederek yargıya başvurulmasını açacağız. Eğer yargısal bir sorun varsa kişilerin bunu bugünden çözmeleri taraftarıyız. Tartışmalı noktaları da hukuk aracılığıyla çözeceğiz' dedi. Öte yandan Büyük, 5 Aralık tarihi ile elektrik, su ve doğalgaz hizmetlerinin kesilmesinden sonra binaların yıkımının çok kısa bir süre içinde gerçekleşeceğini herhangi bir ilave sürenin ise verilmeyeceğini sözlerine ekledi.
Yenikent adres
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu da can güvenliği konusuna dikkat çekerek bu binalarda oturan vatandaşların evlerini değiştirmeleri gerektiğini söyledi. Bir kez daha Yenikent'i adres gösteren Toçoğlu, 'Bu binalarda oturan insanların büyük bir çoğunluğu zaten kiracı. Ölüm korkusuyla yaşamaktansa evlerini değiştirmeyi ve yeni konutlara taşınmayı göze alacak herkes. Vatandaşlarımızın da bu evlerde can güvenlikleri olmadığını bilerek bu konuda çaba sarf etmeleri gerekiyor. Öncelikli olarak bir kere vatandaşların bu binaları kendileri yıkması gerekiyor' şeklinde konuştu. Toplantı sonunda Vali Mustafa Büyük ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Toçoğlu, bir soru üzerine binaları kendi imkanları ile yıkamayan vatandaşlara gerekirse yardımcı olabileceklerini ifade etti.
22 Kasım 2011 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI