21 Ağustos 2018

Zehir soluyoruz!


Hava Kalitesi İzleme İstasyonu raporuna göre Sakarya'da hava kirliliği tehlikeli boyutlara ulaştı. Havadaki toz partikül madde oranı alarm seviyesini geçti, kirlilik insan sağlığını tehdit ediyor.

ALARM SEVİYESİ
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Sakarya Hava Kalitesi İzleme İstasyonu'nun önceki gün yayınladığı rapor, ilimizdeki hava kirliliğinin tehlikeli boyutlarına ulaştığını gözler önüne serdi. İl genelinde bir süredir devam eden hava kirliliği önceki gün alarm seviyesini de geçti. Havadaki partikül madde (PM10) oranı 565 miligram/metreküp seviyesinde ölçüldü. Bu oran, 300 mg/m³ sınır değeri ile 400 miligram/m³ olan alarm seviyesinin çok çok üstünde.
EN KİRLİSİ BİZDE
Sakarya, havadaki toz partikül madde oranındaki artış ile havası en kirli iller arasında Marmara Bölgesi de dahil olmak üzere Türkiye'de ilk sırada yer aldı. İstanbul ve Kocaeli'nin yanı sıra kanser hastalıklarıyla gündeme gelen sanayi merkezi Dilovası'ndaki havanın bile Sakarya havasından PM10 oranı itibariyle daha temiz olduğu ortaya çıktı.
KALİTESİZ KÖMÜR
İlimizde doğalgazın yaygın olarak kullanılmasına rağmen ortaya çıkan hava kirliliği dikkat çekiyor. Hava kirliliğine kış aylarındaki kalitesiz kömür kullanımı başta olmak üzere sanayi bacalarından salınan yoğun dumanın yol açtığı biliniyor. Konut ve sanayi bacalarından çıkan yoğun duman ve toz, gece saatlerinde şehirde nefes almayı imkansız hale getiriyor.
HASTALAR DİKKAT
Hava kirliliği nedeniyle özellikle sabah ve akşam saatlerinde kalp-damar, astım ve akciğer rahatsızlıkları bulunanlarla, çocuk ve yaşlıların evlerinden dışarı çıkmaması gerekiyor. Toz partikül madde oranı yüksek havaya maruz kalmak solunum yolu hastalıklarına yol açtığı gibi, astım ve kalp hastalarının sağlık durumunu daha da kötüleştiriyor.
4 Aralık 2011 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI