17 Temmuz 2019

Trene yeraltı formülü


Mithatpaşa'dan Tren Garı'na kadar 3 kilometrelik tünel projesi

SAÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Cerrahoğlu, demiryolunun Mithatpaşa İstasyonu'ndan sonra tren garına kadar yeraltına alınmasını öngören proje hazırladı. Bu sayede hem trafik rahatlayacak hem de gar şehir merkezinde kalmış olacak.

3 KM'LİK TÜNEL KAZILSIN
SAÜ Meslek Yüksekokulu Otomotiv Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Cerrahoğlu, Mithatpaşa'dan şehir merkezine kadar olan demiryolu, tren garı ve Gar Meydanı ile ilgili proje hazırlayıp yetkililere sundu. Cerrahoğlu, 'Mithatpaşa'dan başlayarak merkeze kadar demiryolunun 3 kilometrelik bölümü tünel kazılarak yeraltına alınabilir' dedi.
30 AYLIK SÜREDE YAPILIR
Bu tünel sayesinde hem geçitlerdeki trafiğin rahatlayacağını hem de şehre yeni yol ve park alanları kazandırılabileceğini söyleyen Cerrahoğlu, 'Bu sayede gar da merkezde kalmış olur. Bu yatırım yıllarca hayırla anılır. Tren seferlerine verilecek 30 aylık ara büyük bir fırsat. Bu süre içinde bu önemli proje hayata geçirilebilir' diye konuştu.


Trene yeraltı formülü

SAÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Cerrahoğlu, Mithatpaşa durağından sonra trenin merkeze yeraltından getirilmesini önererek, böylelikle garın merkezde kalmasının sağlanacağını ve trafiğin de rahatlayacağını söyledi

'Gar büyük nimet'
Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Otomotiv bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Cerrahoğlu, yetkililere Gar Meydanı'yla ilgili bir proje sundu. Şehrin merkezinde tren garı olmasının büyük bir nimet olduğunu söyleyen Cerrahoğlu, 'Buradan İstanbul'a kadar 31 adet istasyon var. Her gün ciddi manada yolcu taşınıyor. Bazı çıkar çevreleri garın buradan kaldırılıp Mithatpaşa veyahut Arifiye'ye taşınmasını öneriyor. Bu düşüncenin ilimize hiçbir yarar sağlamayacağı, aksine zararının olacağı açıktır. Dünyanın önemli merkezlerinde tren garları şehir merkezlerinde bulunmaktadır' dedi.

'Toçoğlu unutulmaz'
Sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurmak gerektiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Cerrahoğlu, şöyle devam etti: 'Mithatpaşa'dan sonra tren merkeze kadar yeraltından gelsin. 3 kilometre bir mesafe var. Yeraltı otoparkı yapılabildiğine göre bu da yapılabilir. Şayet bir tünel inşa edip bu proje gerçekleştirilirse bunun çok sayıda faydası olacaktır. Hem hemzemin geçitler kapatılarak trafik rahatlatılacak, hem tünelin üstüne yeşil alan yapılabilecek, hem de gar yine merkezde kalmış olacak. Bu yatırım Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu açısından da yıllarca hayırla anılacağı bir hizmet olur. Kendisinin bu hizmeti yıllar da geçse unutulmaz.'

'Yol devam edebilir'
Trafik probleminin kendiliğinden çözüleceğinin altını çizen Cerrahoğlu, 'Vagon Fabrikası'nın önündeki otopark ve karakol kaldırılarak çift şeritli yol devam ettirilebilir. Fabrikanın otopark ihtiyacı da Mithatpaşa'da eskiden pazaryeri olarak kullanılan alanın buraya devriyle karşılanabilir. Demiryolunun uzun bir süre kapalı olacak olması da projenin hayata geçmesi için bir fırsattır' diye konuştu. Cerrahoğlu, projenin maliyetli olup olmayacağı sorusunu ise şöyle yanıtladı: 'Maliyetli olsa da Sakarya'ya yakışır. Birçok işte maliyet hesap edilmiyor. Şehrin ve halkın menfaatleri söz konusu olunca bu tür hesaplar yapılmaz diye düşünüyorum.'
14 Aralık 2011 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI